Chrześcijanie na celowniku

Aktualizacja:
Chrześcijanie na celowniku
Chrześcijanie na celowniku
Fakty TVN
Chrześcijanie na celownikuFakty TVN

Przeciętnego Polaka żyjącego w katolickim kraju te liczby mogą szokować - co roku na całym świecie z powodu wiary ginie 170 tys. chrześcijan, a 200 milionów jest prześladowanych. Dzień po krwawym zamachu na koptyjskich chrześcijan w Egipcie papież Benedykt XVI modlił się za wszystkie ofiary dyskryminowanych i nietolerancji religijnej.

W noc sylwestrową w Egipcie w tłumie wychodzących z mszy wiernych eksplodował stojący przed kościołem samochód pułapka. Zginęło 21 osób, a - według najnowszych danych - prawie 100 zostało rannych.

A to nie pierwszy i wiele wskazuje na to, że nie ostatni taki zamach - chrześcijanom i muzułmanom coraz trudniej żyć ze sobą i obok siebie.

- Przykłady można by mnożyć. To są porwania dziewcząt, które są gwałcone, na siłę zamuszane do przejścia na islam. Rząd nie reaguje, sądy niestety nie przyznają racji rodzicom, którzy próbują odnaleźć swoje dzieci - zwraca uwagę ks. dr Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej "Pomocy Kościołowi w Potrzebie".

Krew chrześcijan

Krzyż malowany krwią – tak jak po zamachu w Egipcie - coraz częściej można zobaczyć w różnych częściach świata. Chrześcijanie bywają dyskryminowani nawet w Europie czy Ameryce Północnej. Na innych kontynentach do dyskryminacji dochodzą represje.

O tym mówił też dziś w swym orędziu na światowy Dzień Pokoju, papież Benedykt XVI: - W obliczu groźnych napięć chwili obecnej, szczególnie wobec dyskryminacji, nadużyć i nietolerancji religijnej, które w szczególny sposób godzą dziś w chrześcijan, raz jeszcze kieruję naglące wezwanie, by nie ulegać zniechęceniu i rezygnacji.

Papież modlił się o pokój, ale w swoim orędziu powiedział też wyraźne "nie" temu co prowadzi do wojen religijnych, do dyskryminacji chrześcijan. - Mówi "nie" fanatyzmowi, "nie" fundamentalizmowi i mówi "nie" laicyzmowi, a także różnym formom wrogości, które są widoczne w Europie zachodniej - mówi o. Jan Maria Szewek, franciszkanin.

O wolność wyznania

O prawo do wolności wyznania i za prześladowanych chrześcijan modlił się też w sobotę prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Według prymasa, także w UE wierzący są dyskryminowani. - Było tak, że jak ktoś zadeklarował publicznie, że jest katolikiem i obrońcą wartości chrześcijańskich, to nie mógł objąć stanowiska (w UE - red.) mimo kwalifikacji uznanych powszechnie. To była przeszkoda. Jest to dziwne, zastanawiające i bardzo fałszywe w dzisiejszym świecie - podkreślił.

Podczas mszy św. na rozpoczęcie roku 2011 prymas powołał się na apel papieża Benedykta XVI "Wolność religijna - drogą do pokoju" i stwierdził, że bez prawa do wyznawania własnej religii nie będzie pokoju i wolności.

Co 3 minuty ginie chrześcijanin

Według raportów przygotowanych przez "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" rocznie na całym świecie z powodu wiary ginie 170 tys. chrześcijan, 200 milionów jest prześladowanych, głównie w państwach muzułmańskich.

- Nie może być tak, że muzułmanie będą się cieszyć pełnią praw i swobód tam, gdzie są mniejszością jako mniejszość, a nie będą znali słowa "tolerancja religijna" czy "wolność religijna" tam, gdzie stanowią większość - podkreśla ks. Cisło.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN