Chlebem i solą witają prezydenta na Ukrainie

Aktualizacja:

Prezydent Bronisław Komorowski rozpocznie dziś oficjalną część wizyty na Ukrainie. Główne jej cele to spotkanie z władzami, a także z liderami opozycji i uroczyste otwarcie cmentarza w Bykowni. Bronisław Komorowski chce poruszyć też kwestię przyszłości relacji UE-Ukraina i rozmawiać o gospodarce.

Do Kijowa prezydent przyleciał w środę wieczorem. Na lotnisku został przywitany chlebem i solą.

Z władzami

Dziś rano prezydent złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Następnie nastąpi ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, po której rozpoczną się dwustronne rozmowy. Po ich zakończeniu zaplanowano spotkanie prezydentów z mediami. Następnie Komorowski spotka się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem, a potem z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

Z opozycją

Z kolei po południu prezydent spotka się w polskiej ambasadzie z szerokim gronem liderów ukraińskiej opozycji. Wieczorem Komorowski wraz z Janukowyczem wezmą udział w podsumowującej sesji polsko-ukraińskiego szczytu gospodarczego. Forum ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, gdzie są problemy we wzajemnej współpracy gospodarczej, którymi powinny zająć się władze obu krajów.

Ku pamięci

W piątek prezydenci Polski i Ukrainy będą uczestniczyć w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni (teren ten znajduje się obecnie w granicach Kijowa). Po południu Komorowski będzie w Winnicy, gdzie spotka się m.in. z Polonią.

W nocy ze środe na czwartek do Kijowa wyruszyła specjalnym pociągie pielgrzymka rodzin katyńskich, które wezmą udział w uroczystości otwarcia cmentarza. W podróży uczestniczy ok. 200 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej. Cmentarz w Bykowni upamiętni tragiczny los ponad 3,4 tys. polskich ofiar NKWD, które - tak jak jeńcy obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie - zginęły z rozkazu Józefa Stalina i jego sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 r. Nekropolia w Kijowie-Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie, które otwarto w 2000 r.

Autor: mn\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości