Chcieli, żeby leciał z nimi. "Mieliśmy plany na przyszłość"


Znany włoski piosenkarz Toto Cutugno, wykonawca szlagieru "L'italiano", ujawnił, że otrzymał od Chóru Aleksandrowa zaproszenie, by wystąpić z nim na koncercie w Syrii. To oznacza, jak dodał, że byłby w tym samolocie, który runął do Morza Czarnego.

73-letni piosenkarz przed trzema laty zaśpiewał razem ze słynnym rosyjskim chórem. W 2013 roku na festiwalu piosenki w San Remo Rosjanie wykonali razem z Włochem jego największy przebój. Po katastrofie samolotu Tu-154 Cutugno oświadczył: "Wiadomość o tym, że samolot runął do morza koło Soczi mną wstrząsnęła". Przyznał, że z chórem Aleksandrowa przeżył "niezapomniane chwile" zarówno w Rosji, jak i na festiwalu w San Remo. - Kiedy zaprosiłem ich na festiwal z okazji przyznania mi nagrody za całokształt twórczości, byli szczęśliwi, że mogą ze mną zaśpiewać. Wykonali "L'italiano" w niesamowity sposób - opowiedział. Wspomniał, że interpretacja chóru była "doskonała". - Bardzo się zaprzyjaźniliśmy i mieliśmy plany na przyszłość. Przed miesiącem skontaktowali się z moim menedżerem, bym wystąpił razem z nimi na tym samym koncercie pod koniec roku w Syrii dla rosyjskich żołnierzy, stacjonujących tam - dodał artysta. - Prawdopodobnie musiałbym pojechać do Moskwy i stamtąd wyruszyć z nimi. Ale już wtedy miałem inne zobowiązania i musiałem zrezygnować. Może los tak chciał - stwierdził Cutugno, cytowany przez włoskie media.

"Będę zawsze pamiętał o naszych wspólnych występach"

Poruszeni śmiercią członków chóru są także inni artyści. - To ogromna tragedia, która pogrążyła świat muzyki w żałobie - powiedziała w niedzielę wieczorem piosenkarka Mireille Mathieu francuskiej agencji AFP. Przypomniała, że podczas swej kariery wielokrotnie występowała na scenie razem z Chórem Aleksandrowa. - Po raz pierwszy w 1967 roku, podczas mojego pierwszego tournee po Rosji - powiedziała Mathieu. Z rosyjskim chórem występowały także czeskie gwiazdy estrady, Karel Gott i Helena Vondrackova. - Jestem głęboko poruszony wiadomością o katastrofie i śmierci rosyjskich artystów - powiedział Gott czeskiej agencji prasowej CTK. - Będę zawsze pamiętał o naszych wspólnych występach - dodał czeski piosenkarz. - Ta szokująca wiadomość bardzo mną wstrząsnęła - stwierdziła Vondrackova, która także wielokrotnie występowała z Chórem Aleksandrowa.

Zginęło 64 członków chóru

Samolot Tu-154 rosyjskiego ministerstwa obrony z 92 osobami na pokładzie spadł w niedzielę do Morza Czarnego w pobliżu Soczi. Nikt nie ocalał. Wśród pasażerów było 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, a także jego dyrektor, generał Walerij Chaliłow. Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim - wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.

Rosyjski Tu-154 wykonał w Soczi-Adler planowe międzylądowanieGoogle Maps

Autor: js/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości