Świat

Były prezydent trafi przed sąd?

Świat

Aktualizacja:
TVN24Już nie prezydent, ale zwykły obywatel, Chirac może stanąć przed sądem

Oskarżeniu o malwersacje finansowe będzie musiał przeciwstawić się Jacques Chirac, do niedawna prezydent Francji. Prokuratura obwinia go o przydzielanie posad w paryskim ratuszu po znajomości prawicowym działaczom w czasie, gdy był merem tego miasta.

Były prezydent przez trzy godziny odpowiadał na pytania prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości. Chirac nie przyznaje się do jakichkolwiek działań na szkodę miasta w czasie gdy by merem Paryża, czyli w latach 1977 - 1995.

Śledztwo rozpoczęło się dopiero teraz, gdyż jako prezydent Francji chroniony był immunitetem - także od zarzutów karnych.

- Pan Chirac jest już przedmiotem oficjalnego dochodzenia - powiedział adwokat byłego prezydenta, Jean Veil.

Był merem 18 lat

Jacques Chirac pełnił funkcję mera Paryża w latach 1977-1995, a prezydenta Francji w latach 1995-2007.

Nieoficjalnie wiadomo, że prokuratorskie śledztwo dotyczy afer korupcyjnych, do których w ciągu owych 18 lat miało dochodzić w stołecznym ratuszu: fikcyjnego zatrudniania około 40 członków jego ówczesnej partii Zgromadzenie na rzecz Republiki (RPR), przekupstw przy zawieraniu kontraktów i nielegalnego finansowania RPR z pieniędzy miasta.

W tej sprawie są już skazani

Za udział w tym ostatnim skandalu został już w 2004 roku skazany na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu jeden z jego najbliższych współpracowników Chiraca, późniejszy premier (w latach 1995-1997) Alain Juppe.

Obecnie także "obywatel Chirac" może stanąć przed sądem, bo po zakończeniu prezydentury stracił immunitet. Jacques Chirac jest pierwszym prezydentem Francji, przeciwko któremu prowadzone jest śledztwo prokuratorskie.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24