Świat

Brzeziński: Obama jest jak JFK

Świat


Barack Obama i John Fitzgerald Kennedy to najlepsi kandydaci na prezydenta USA od 1960 roku - uważa Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa Jimmy'ego Cartera. Senator z Illinois i JFK "najlepiej przystawali do swoich czasów" - stwierdził politolog w wywiadzie dla "Financial Times".

Co różni czarnoskórego, 46-letniego polityka, który w listopadzie zmierzy się z Johnem McCainem w batalii o Biały Dom, od Kennedy'ego? - polityka zagraniczna. Zdaniem Brzezińskiego, obecnie sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż za czasów Kennedy'ego.

Nie powtarzajcie rosyjskiej klęski

Brzeziński przetrzegł też w wywiadzie Obamę przed powtórką radzieckiej klęski w Afganistanie. Zaapelował o wysłanie tam 10 tysięcy dodatkowych żołnierzy. Jednak podkreślił, że samo zwiększenie obecności militarnej nie rozwiąże sprawy, o czym dotkliwie przekonali się Rosjanie w latach 80.

Trwająca od 1979 do 1989 roku inwazja radziecka na Afganistan skończyła się totalną klęską. Zginęło, według oficjalnych danych, ponad 15 tys. czerwonoarmiejców, choć przypuszcza się, że rzeczywiste straty były znacznie wyższe.

Brzeziński ostrzegł przed zbytnim poleganiem na afgańskich elitach. - Musimy zachować ostrożność i nie przeceniać odwoływania się do afgańskich elit demokratycznych, bo stwarzamy ryzyko dla naszej obecności militarnej - powiedział Brzeziński podkreślając, że "społeczeństwo Afganistanu jest głęboko konserwatywne i odporne na zmiany".

Źródło: PAP, tvn24.pl