Bill Gates dał 100 milionów na walkę z polio

Aktualizacja:

Globalna kampania na rzecz walki z polio otrzymała w poniedziałek grant w wysokości 200 milionów dolarów. Połowę z tego przekazał Bill Gates. Pieniądze mają pomóc w ostatecznym zwalczeniu tej niebezpiecznej choroby.

Nowe dotacje dla pochodzą od należącej do założyciela Microsoftu Billa Gatesa "Gates Foundation" oraz od klubu rotariańskiego. 100 milionów dolarów od Gatesa przeznaczonych zostanie głównie na masową kampanię szczepień w zagrożonych krajach.

- Mamy technologię, pozwalającą to zrobić i możemy osiągnąć wolny od polio świat, jeśli inni nasi finansowi partnerzy staną na wysokości zadania - powiedziała dyrektor generalna WHO Margaret Chan. Wyraziła nadzieję, że nowe fundusze pozwolą przyśpieszyć ostateczne rozprawienie się z chorobą.

Jeszcze dwadzieścia lata temu, w 1988 roku zanotowano 350 tys. nowych przypadków, w 2006 roku tylko 1997 przypadków, głównie w Afganistanie, Pakistanie, Indiach i Nigerii. Dane z tego roku są jeszcze lepsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (735 do 1686 przypadków).

Czym jest polio?

Polio jest wirusową chorobą zakaźną. Atakuje węzły chłonne i układ krwionośny. Jeśli się rozwinie, uszkadza m.in. ośrodkowy układ nerwowy. U około 1 proc. chorych dochodzi do zapalenia opon mózgowych i jedna na 1000 osób doznaje porażenia, objawiającego się charakterystyczną deformacją kończyn.

Pierwszą skuteczną szczepionkę wynalazł wciąż żyjący polski wirusolog Hilary Koprowski. Później była ona wielokrotnie udoskonalana. Obecnie stosuje się dwa rodzaje szczepionek: Salka i Sabina

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości