Świat

Bilans trzęsienia ziemi w Indonezji

Świat


Władze Indonezji poinformowały, że do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych silnego trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych, które nawiedziły ten kraj w ostatnim tygodniu.

Według oficjalnych danych 88 osób zostało rannych, a uszkodzeniu uległo co najmniej 30 000 budynków.

W prowincji Bengkulu na zachodzie Sumatry, najbardziej dotkniętej wstrząsami, straty materialne są ogromne: 5 000 domów mieszkalnych runęło w gruzach, a 13 000 zostało uszkodzonych, zniszczonych zostało także 75 meczetów, 8 000 szkół, około 100 biur i przychodni lekarskich oraz liczne drogi.

Władze informują o przywróceniu dostaw elektryczności na 85 proc. terytorium dotkniętego zniszczeniami.

- Ofiary trzęsienia na niektórych terenach potrzebują jedzenia, sprzętu do gotowania, namiotów i lekarstw - podkreślił Giri Trigondo z Krajowego Urzędu ds. Klęsk Żywiołowych. Jak dodał, nadal bardzo wiele osób śpi pod gołym niebem, bo ich domy zostały zniszczone lub z obawy przed ponownymi wstrząsami.

Trzęsienie rozpoczęło się w środę z siłą 8,4 stopni w skali Richtera. W ciągu następnych dni doszło do co najmniej 60 silnych wstrząsów wtórnych, a w tym sięgających nawet 7,9 stopni. Wywołały one 3-metrową falę tsunami, która jednak nie spowodowała niczyjej śmierci.

Źródło: PAP