Świat

Białoruś wprowadzi płatne drogi. Austriacy pomogą

Świat

wikipedia.orgNa razie na Białorusi jest tylko jedna płatna droga

Białoruś wprowadzi wkrótce system ściągania opłat za przejazd wszystkimi drogami pierwszej kategorii - poinformował w czwartek portal Telegraf.by, powołując się na ministra transportu Iwana Szczerbę.

- W najbliższym czasie płatne będą drogi prowadzące z Mińska do Mohylewa, Homla, Grodna, Witebska. Wszystkie drogi, które zostaną włączone do pierwszej kategorii, będą płatne - oznajmił minister.

W najbliższym czasie płatne będą drogi prowadzące z Mińska do Mohylewa, Homla, Grodna, Witebska. Wszystkie drogi, które zostaną włączone do pierwszej kategorii, będą płatne. białoruski minister transportu Iwan Szczerba

Jedna już jest

Szczerba przypomniał, że na Białorusi już jest jedna płatna droga - M1 prowadząca z Brześcia przez Mińsk do granicy z Rosją. Jak dodał, obecnie istniejąca obwodnica Mińska będzie nadal bezpłatna, ale zostanie wybudowana druga, za którą trzeba będzie płacić.

- Białoruś wybrała austriacką firmę Kapsch TrafficCom AG jako partnera do stworzenia elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazd. Przeanalizowaliśmy doświadczenia państw europejskich i uznaliśmy, że ten system będzie dla Białorusi najbardziej odpowiedni - dodał minister.

Planuje się, że opłaty będą ściągane z pojazdów o masie powyżej 3,5 ton oraz samochodów osobowych, z wyjątkiem pojazdów należących do państw unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Austriacka firma zbuduje system pobierania opłat i zapewni jego obsługę z udziałem białoruskich specjalistów.

Bez zatrzymywania

Dyrektor Kapsch TrafficCom AG Erwin Toplak podkreślił, że system nie będzie wymagał zatrzymywania się pojazdów w celu uiszczenia opłaty. Będzie jej można dokonać z góry lub po zakończeniu przejazdu. Każdy samochód mający przejechać płatną drogą zostanie wyposażony w specjalne urządzenie umożliwiające przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania.

Jak pisze Telegraf.by, oczekuje się, że nowy system zacznie funkcjonować już w 2013 r. Wydawanie urządzeń do zamontowania w samochodach ma się zacząć wcześniej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org