Świat

"Biała Wdowa", "Dada Muzungu", Samantha Lewthwaite. Co o niej wiemy?

Świat


Chociaż organizacja terrorystyczna Al-Szabab temu zaprzecza, światowe media spekulują, że wśród terrorystów, którzy dokonali ataku na centrum handlowe w Nairobi, była, jak się uważa, Brytyjka. Być może to Samantha Lewthwaite - "Biała Wdowa" po zamachowcy samobójcy z londyńskiego metra z lipca 2005 roku. Co o niej wiadomo?

O możliwym udziale nieokreślonej Brytyjki w ataku, w którym zginęło co najmniej 62 ludzi, wspominały brytyjskie i kenijskie władze. Potwierdzenia jednak nadal nie ma, a Al-Szabab udziałowi jakiejkolwiek kobiety w napaści zaprzecza. Co zatem w historii Lewthwaite jest faktem?

Urodzona w Irlandii Północnej

Samantha Lewthwaite urodziła się jako najmłodsza córka w rodzinie brytyjskiego żołnierza, który ożenił się z irlandzką katoliczką w czasie służby w Irlandii Północnej. Później rodzina przeniosła się do Aylesbury na obrzeżach Londynu i tam Samantha spędziła większą część dzieciństwa.

Po rozwodzie rodziców w 1995 roku mieli pocieszać ją, jak pisała brytyjska prasa, sąsiedzi muzułmanie. Wkrótce przygotowała się do egzaminów szkolnych z nauki o religii i w wieku 17 lat przeszła na islam. Nałożyła muzułmański hidżab, a dżinsy zamieniła na szarawary i długą luźną rozciętą po bokach koszulę (salwar kamiz) - typowy strój muzułmanek w Azji, a także hindusek z północy Indii.

Śmierć męża zamachowca

"Białą wdową" Samanthę Lewthwaite nazwano po śmierci jej męża Germaine'a Lindsaya w zamachu z 7 lipca 2005 r. na londyńskie metro. Według kenijskiego dziennika "Daily Nation" przez ekstremistów nazywana jest w języku suahili "Dada Muzungu" - "białą siostrą". Jednak brytyjskie władze doradzają ostrożność w ocenie, czy "biała wdowa" uczestniczyła w ataku na Westgate w Nairobi - podaje portal BBC. Al-Szabab mówi wprost, że żadna kobieta w akcji nie uczestniczyła.

Wiadomo, że obecnie 29-letnia Lewthwaite, która jeszcze jako nastolatka przeszła na islam, przebywa w Afryce Wschodniej i poszukiwana jest przez kenijską policję, która podejrzewa ją o powiązania z terrorystyczną komórką planującą zamachy na wybrzeżu Kenii.

Cień "Białej Wdowy"

Regularnie od lat jej cień przemyka w sprawach o terroryzm w Afryce Wschodniej. Zdjęcia ładnej białej kobiety o uśmiechniętej twarzy i jasnych oczach, owiniętej chustą, często pojawiają się w brytyjskiej prasie.

Na nagłówki gazet trafiła po zamachach w Londynie. Jej 19-letni wówczas mąż Germaine Lindsay wysadził się w powietrze na linii Piccadilly, zabijając 26 osób. Była wtedy w siódmym miesiącu ciąży z jego drugim dzieckiem. Trasę Lewthwaite po lipcowych atakach trudno jest prześledzić. Od około dwóch lat jej nazwisko pojawia się w związku z doniesieniami o organizacji zamachów wymierzonych w zachodnie interesy w Kenii. W zeszłym roku jeden z brytyjskich tabloidów zamieścił fragmenty internetowego dziennika pisanego przez "białą wdowę", która wyznawała: "Tak, jestem kobietą, ale kobietą, która wierzy w dżihad i wyższość islamu".

Biała Wdowa na czele terrorystów?tvn24

Szukają jej Kenijczycy

W 2011 roku kenijska policja ogłosiła poszukiwanie młodej kobiety, matki trojga dzieci, poruszającej się pod fałszywym nazwiskiem Natalie Faye Webb z paszportem RPA. We wtorek Pretoria nakazała wdrożenie śledztwa w tej sprawie. Trzecie dziecko Lewthwaite ma z Habibem Ghanim, znanym także jako Osama al-Britani bądź Szejk Osama al-Muhadżir, który według doniesień z początku miesiąca zginął w Somalii. Z Ghanim, synem Pakistańczyka i Kenijki, Samantha miała niedawno wziąć ślub.

Proces domniemanego wspólnika "białej wdowy", Jermaine Granta, rozpoczął się we wtorek w Mombasie. Oskarżony o powiązania z Al-Kaidą i posiadający brytyjskie obywatelstwo Grant został aresztowany w grudniu 2011 roku. Znaleziono u niego materiały chemiczne, baterie i przełączniki przeznaczone według prokuratury do produkcji ładunków wybuchowych. Lewthwaite i Ghani podobno uciekli wtedy razem. Nazwisko Samanthy wypłynęło w brytyjskiej prasie ponad rok temu również w związku z podejrzeniami o spisek mający na celu atak na prestiżową angielską szkołę w Eton.

"Quasi mistyczna postać"

W ciągu kilku lat Lewthwaite stała się "quasi mityczną" postacią - ocenia specjalista ds. terroryzmu z londyńskiego instytutu RUSI Raffaello Pantucci. Uważa on, że brak konkretów potwierdzających udział "białej wdowy" w ataku w Nairobi, ale wcale nie dziwi to, że wspomina się o niej w tym kontekście. Nazwisko Brytyjki krążyło również na zamkniętym już profilu na Twitterze, uważanym za konto szababów, powiązanych z Al-Kaidą. Pisano tam o niej: "Jesteśmy dumni, że jest wśród nas". Rozgłos "Białej Wdowy" i najnowsze spekulacje sprawiły, że - jak pisze "Daily Mail" - do szpitala trzeba było przyjąć jej 85-letnią babcię ze strony matki z poważnymi objawami stresu.

W niedzielę Kenijczycy modlili się o pokój Reuters
wideo 2/10
Tagi:
Raporty: