Świat

Bez wiz do USA wszyscy, tylko nie Polacy

Świat


Obywatele siedmiu państw nie będą już musieli starać się o wizy do USA. Na liście, ogłoszonej w piątek przez prezydenta George'a W. Busha, po raz kolejny nie ma Polaków. Z takiego przywileju będą za to mogli korzystać między innymi nasi sąsiedzi.

Już od przyszłego miesiąca bez wiz do Ameryki będą mogli podróżować obywatele Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji i Korei Południowej.

Już w ubiegłym roku kraje te spełniły wymogi uprawniające do ruchu bezwizowego, między innymi zeszły poniżej progu 10 procent odmów wiz wnioskującym o nie obywatelom danego państwa. Polska nadal ma większy odsetek odmów, choć znacznie zmniejszył się on w ostatnich latach.

Innym warunkiem zniesienia wiz jest także wydanie obywatelom paszportów biometrycznych, uniemożliwiających ich sfałszowanie.

Polska "na drodze" do zniesienia wiz?

Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że inne kraje znajdują się "na drodze" do włączenia do programu bezwizowego, ale nie wymienił, o jakie państwa chodzi.

Administracja Busha twierdzi od dawna, że usiłowała znieść wizy dla obywateli większej liczby krajów, szczególnie tych, które są bliskimi sojusznikami USA, czyli np. Polski. Spotkało się to jednak z oporem w Kongresie. Wielu jego członków sprzeciwiało się temu, argumentując, że szersze otwarcie granic ułatwi dostanie się do USA terrorystom.

Źródło: PAP