Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skrytykował decyzję Austrii o wprowadzeniu limitu dla migrantów, przekraczających granice tego kraju. Dodał, że KE sprawdza, czy decyzje te są zgodne z prawem UE. W odpowiedzi na tę krytykę austriacka minister spraw wewnętrznych poiformowała, że władze w Wiedniu nie zmienią decyzji.
Pomimo krytyki ze strony szefa KE, austriacka minister spraw wewnętrznych zapowiedziała, że zapowiadane limity przyjmowanych do Austrii azylantów zostaną wprowadzone zgodnie z planem. W czwartek popołudniu Johanna Mikl-Leitner powiedziała, że decyzja związana jest nie tylko z ograniczeniem napływu syryjskich i afgańskich uchodźców, ale argumentowana jest również wyjściu na przeciw rosnących nastrojów ksenofobicznych w Europie. - Musimy działać teraz, zanim nacjonaliści zyskają przewagę - tłumaczyła austriacka minister, dodając, że Niemcy przyjęły takie zaostrzenia już kilka miesięcy temu. Mikl-Leitner przypomniała, że Niemcy przyjmują 50 osób w ciągu godziny i maksymalnie 6 tys. osób w ciągu doby. Decyzję minister spraw wewnętrznych tłumaczył również kanclerz Austrii, Werner Faymann, który dodał, że Austria nie może przyjąć wszystkich ubiegających się o azyl w Europie. - Po tym, jak w zeszłym roku Austria przyjęła aż 90 tys. osób, oskarżenia o brak solidarności są bezpodstawne - powiedział Faymann. Zapowiedział, że chce się spotkać z władzami Turcji w sprawie kryzysu.
"Nie podoba mi się ta decyzja"
- Jeśli chodzi o Austrię, to nie podoba mi się ta decyzja - oświadczył wcześniej Jean-Claude Juncker na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.
Jak dodał, należy zadać pytanie, czy działania te są zgodne z prawem UE. - Badamy to w tej chwili i prowadzimy przyjacielską dyskusję z kanclerzem Austrii - poinformował szef KE.
Zdaniem Junckera wprowadzanie przez coraz więcej państw strefy Schengen tymczasowych kontroli na granicach jest konsekwencją tego, iż brakuje wspólnego europejskiego podejścia do rozwiązania kryzysu uchodźczego. - Dziś, tak jak zawsze, będę zabiegał o europejskie podejście - zapowiedział Juncker przed rozpoczynającym się w czwartek po południu szczytem UE, na którym kryzys migracyjny będzie jednym z głównych tematów.
Limity w Austrii i Chorwacji
Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie. Limit dla imigrantów, przejeżdżających tranzytem i zamierzających starać się o azyl w innym państwie UE, ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień. Austria będzie zatrzymywać na granicy migrantów, gdy ich liczba przekroczy wyznaczone pułapy.
Pułap osób ubiegających się o azyl został ustalony na 37,5 tys. w tym roku; limit 80 osób dziennie został wyznaczony tak, aby nie przekroczyć tej liczby. Od 1 stycznia w tym kraju o azyl wystąpiło już 11 tys. migrantów, czyli prawie 250 dziennie.
We wtorek ograniczenie liczby migrantów do 2,5 tys. dziennie zapowiedziała Chorwacja, zastrzegając, że będzie wpuszczać tylko osoby uciekające przed wojnami i wykluczy tych, którzy podróżują w poszukiwaniu lepszego życia lub chcą dołączyć do rodzin w Niemczech i Austrii.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP, Reuters