Świat

"Miłość wygrała". Australia legalizuje małżeństwa osób tej samej płci

Świat


Australia stała się 26. krajem, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Zmianę przepisów przegłosował w czwartek parlament. Wcześniej większość Australijczyków opowiedziała się za tym w referendum.

Niższa izba parlamentu uchwaliła ustawę, zmieniając dotychczasową definicję małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną na "związek między dwojgiem ludzi". Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Spośród 150 posłów tylko czterech było przeciwnych zmianom, które australijski Senat zatwierdził w ubiegłym tygodniu większością 43 do 12 głosów.

Wynik głosowania został przyjęty oklaskami osób zebranych na trybunach parlamentu. Część posłów machała też tęczowymi flagami.

Od soboty pary jednopłciowe będą mogły składać oficjalne wnioski o zawarcie małżeństwa. Pierwsze śluby odbędą się za miesiąc.

"Co za dzień dla miłości"

- Co za dzień. Co za dzień dla miłości, równości, szacunku - mówił premier Malcolm Turnbull. - To czas na więcej małżeństw - dodał.

- Miłość wygrała i czas otworzyć szampana - powiedział deputowany Adam Bandt.

Podpis gubernatora

Przed parlamentem w Canberze zebrali się działacze na rzecz równości.

- Dziękujemy wszystkim Australijczykom za ich głos na "tak" - powiedział współprzewodniczący australijskiej Kampanii na Rzecz Równości Alex Greenwich. - Dziękujemy wszystkim tym, którzy od lat walczą w imię sprawiedliwości i równości - dodał.

Ustawa czeka na zatwierdzenie przez gubernatora generalnego Petera Cosgrove'a, co najpewniej nastąpi w najbliższych dniach.

Wcześniej większość Australijczyków poparła zalegalizowanie małżeństw osób tej samej płci w referendum. Według biura statystycznego w głosowaniu wzięło udział prawie 80 procent uprawnionych, a 61,6 procent z nich poparło zmiany przepisów. Przeciwnych legalizacji było 38,4 procent Australijczyków.

Małżeństwa jednopłciowe uznaje ponad 20 krajów na świecie, w tym 16 w Europie.

Autor: mart//kg / Źródło: Reuters