Świat

15-latek podejrzany o terroryzm. Według policji chciał atakować budynki rządowe

Świat

Aresztowania w Australii. 15-latek podejrzany o terroryzm
Reuters TVZatrzymania podejrzanych o terroryzm w Australii

Australijska policja zatrzymała dwóch mężczyzn - 20-letniego i 15-letniego - podejrzanych o spisek i planowanie ataku terrorystycznego.

Obaj podejrzani zostali zatrzymani w czwartek nad ranem w czasie policyjnej akcji w Sydney pod zarzutem "spisku terrorystycznego". W trakcie akcji policja zatrzymała jeszcze trzech mężczyzn; wszyscy zostali przesłuchani. Mają im zostać postawione podobne zarzuty.

W czasie konferencji prasowej policja poinformowała, że celem ataków terrorystycznych miały być budynki rządowe, w tym główna siedziba policji w Sydney. Policja przekazała, że domniemani terroryści planowali także zabijać cywili.

Czwartkowe zatrzymania nastąpiły na podstawie wskazówek zebranych podczas operacji przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku, gdy zatrzymano w sumie piętnaście osób. - Dokumenty zgromadzone w grudniu 2014 r. w Sydney jasno wspominają o planie ataku na budynek rządowy - powiedział wysoki funkcjonariusz policji federalnej Michael Phelan.

Zagrożenie w Australii

Australia, jako sojusznik Stanów Zjednoczonych, bierze udział w walce z organizacjami terrorystycznymi w Syrii i Iraku. Z tego powodu australijskie władze są szczególnie wyczulone na wszelkie sygnały mogące świadczyć o przygotowywaniu ataku terrorystycznego.

We wrześniu 2014 r. władze Australii podniosły stopień zagrożenia terrorystycznego z umiarkowanego na wysoki. Jako powód podano rosnące obawy przed zamachami w kraju ze strony zwolenników dżihadystów. Co najmniej 110 Australijczyków udało się do Iraku i Syrii, by walczyć u boku ekstremistów z Państwa Islamskiego (IS), a ponad 30 z nich już wróciło do kraju.

Autor: PM\mtom / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości