Asad więzi amerykańskiego dziennikarza. "To pewna informacja"

Świat

Nicole Tung/www.freejamesfoley.orgDziennikarz miał zostać zatrzymany 22 listopada 2012 roku przez uzbrojonych ludzi na północy Syrii

Amerykański dziennikarz James Foley, o którego zaginięciu w Syrii informowano pół roku temu, znajduje się w rękach reżimu Baszara el-Asada i jest więziony pod Damaszkiem - poinformował w Bostonie rzecznik rodziny Foleya.

39-letni dziennikarz był niezależnym reporterem pracującym m.in. dla portalu internetowego GlobalPost i agencji AFP.

Przetrzymywany przez ludzi Asada

Zaginął w listopadzie ubiegłego roku. - Sądzimy, że Jim został zatrzymany przez proreżimową milicję znaną jako Szabiha, a następnie przekazany rządowym siłom syryjskim - powiedział Phil Balboni, prezes i współzałożyciel portalu GlobalPost skupiającego się na sprawach międzynarodowych. - Na podstawie różnych doniesień z niezależnych, zaufanych i wiarygodnych źródeł, można sądzić, że Jim jest obecnie przetrzymywany przez władze syryjskie - dodał Balboni, który jest też rzecznikiem rodziny Foleya.

Nadzieja na szybkie uwolnienie

- Te nowe informacje utwierdzają nas w nadziei, że Jim zostanie zwolniony i to szybko - powiedział szef agencji AFP Emmanuel Hoog. Według Balboniego ośrodek, w którym przebywa Foley, znajduje się pod Damaszkiem w strefie kontrolowanej przez siły rządowe. Dziennikarz miał zostać zatrzymany 22 listopada 2012 roku przez uzbrojonych ludzi w prowincji Idlib na północy Syrii.

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nicole Tung/www.freejamesfoley.org