Świat

Apel do świata: Ratujmy Kiribati!

Świat

 
sxc.huKiribati tonie

Pomóżcie znaleźć nowe domy dla moich obywateli - zaapelował do wspólnoty międzynarodowej Anote Tong, prezydent znajdującego się na Pacyfiku państwa Kiribati. Wyspiarskiemu krajowi grozi całkowite pogrążenie się w wodach oceanu.

W dramatycznym apelu do świata prezydent Tong powiedział, że ewakuowano już całe osady, "wiele rodzin ma domy pod wodą", a liczne plony zostały zatopione z powodu wywołanego globalnym ociepleniem podnoszenia się poziomu wody w oceanach.

Zdaniem prezydenta według najgorszego scenariusza Kiribati zniknie pod wodą do końca tego wieku i wszyscy mieszkańcy będą musieli znaleźć schronienie w innych państwach.

Pomaga tylko Nowa Zelandia

- Nowa Zelandia jako jedyne państwo na świecie odpowiedziała na naszą prośbę pozytywnie - żalił się Tong, który przebywa obecnie z wizytą w tym kraju. To właśnie Nowa Zelandia obiecała Kiribati zwiększenie w ciągu najbliższych 5 lat pomocy przeznaczonej na walkę ze skutkami globalnego ocieplenia.

Kiribati jest archipelagiem w południowej części Pacyfiku składającym się z 33 wysp koralowych. Liczy 110 tys. mieszkańców, z których większość pracuje w sektorze usługowym i rybołówstwie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości