Milicja przesłuchała polską aktywistkę za "zorganizowanie nielegalnej imprezy"

[object Object]
Andżelika Borys jest szefową Związku Polaków na Białorusi (fragment programu "Babilon" TVN24, 4.03. 2017)tvn24
wideo 2/3

Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys poinformowała, że została w czwartek przesłuchana z powodu organizacji tradycyjnego jarmarku Kaziuki.

- Zostałam dzisiaj przesłuchana przez funkcjonariuszy milicji za zorganizowanie 3 marca tradycyjnego jarmarku Kaziuki. Milicja uznała to za "organizację nielegalnej imprezy masowej" - powiedziała Borys. - Impreza odbyła się, jak w poprzednich latach, na podwórku przy wynajmowanym przez nas budynku - dodała.

Borys przesłuchana za organizację imprezy

Kaziuki to doroczny jarmark rękodzieła organizowany w Grodnie. Impreza upamiętnia św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie.

Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta. ZPB ma swoją imprezę. - Milicjanci pytali, dlaczego nie wzięliśmy udziału w oficjalnych Kaziukach. Powiedziałam, że kiedy władze Białorusi zalegalizują naszą organizację, chętnie to uczynimy - oświadczyła Borys.

ZPB zdelegalizowany przez Mińsk

Kierowany przez nią ZPB - uznawana przez Warszawę organizacja polska - został zdelegalizowany przez Mińsk w 2005 r. i od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego.

Borys powiedziała, że w ubiegłym tygodniu toczyły się przesłuchania polskich nauczycieli-konsultantów, którzy byli wysłani na Białoruś przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. - Ta sprawa na szczęście została umorzona, ale próbowano im zarzucić nielegalną pracę na terenie Białorusi - wyjaśniła Borys.

Jej zdaniem zarówno sprawa Kaziuków, jak i pretensje do nauczycieli to element akcji skierowanej przeciwko polskiej mniejszości na Białorusi.

Borys dodała, że w 2008 r. ZPB musiał zapłacić karę grzywny również za "organizację nielegalnej imprezy masowej" - koncertu zespołu Lombard z okazji Dnia Polonii i Polaków.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP