Świat

"Allah" to nie to samo co "Bóg". Sąd zakazuje druku

Świat


Chrześcijańska gazeta nie może nazywać Boga "Allahem" - postanowił malezyjski sąd, zmieniając decyzję sprzed czterech lat.

W 2009 roku malezyjski sąd orzekł, że katolicka gazeta "Herald" może używać określenia "Allah" - jak to robią malezyjscy chrześcijanie od setek lat - w swoich publikacjach w odniesieniu do chrześcijańskiego Boga, zmieniając tym samym rok wcześniejszą decyzję rządu.

Władze złożyły apelację od tego wyroku, argumentując, że słowo to może być w Malezji używane tylko przez muzułmanów. W efekcie w 2010 roku sąd wyższej instancji czasowo zawiesił obowiązywanie zgody na używanie słowa "Allah" przez niemuzułmanów, teraz zapadł kolejny wyrok przed sądem apelacyjnym.

Złożony z trzech muzułmanów trybunał sędziowski orzekł, że "użycie słowa Allah nie jest integralną częścią chrześcijańskiej wiary". Zdaniem sędziów użycie słowa "Allah" może spowodować "zamieszanie w społeczności".

Oficjalną religią liczącej 28 milionów ludzi Malezji jest islam, który wyznaje około 60 proc. społeczeństwa. W kraju żyją również buddyści (19 proc.), chrześcijanie (9 proc.), hinduiści (6 proc.) oraz wyznawcy konfucjanizmu (3 proc.).

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap