Abbas podpisał Statut Rzymski. Netanjahu natychmiast reaguje


Palestyński prezydent Mahmud Abbas podpisał Statut Rzymski, na podstawie którego powstał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) - poinformowała w środę palestyńska telewizja. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że nie dopuści

W przeddzień w Radzie Bezpieczeństwa ONZ upadł projekt rezolucji nawołującej m.in. do zakończenia izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów do końca 2017 r. Przystąpienie Palestyńczyków do MTK może, jak piszą media, jeszcze bardziej pogorszyć stosunki z Izraelem, pozwoli bowiem obu stronom oskarżać się nawzajem o zbrodnie wojenne.

Netanjahu: będziemy bronić izraelskich żołnierzy

- Atakują nas na naszej ziemi każdego dnia, do kogo mamy się zwrócić? Rada Bezpieczeństwa nas zawiodła - dokąd więc mamy pójść? - pytał Abbas jeszcze przed podpisaniem Statutu.

- Chcemy móc wnosić skargi do międzynarodowych instytucji - podkreślił.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że podpisanie Statutu Rzymskiego narazi Palestyńczyków na skargi w związku z zarzutami wspierania Hamasu, uznawanego przez Izrael za organizację terrorystyczną.

- Uczynimy wszystko co należy, by bronić naszych żołnierzy z najbardziej moralnej armii świata - głosi oświadczenie opublikowane przez kancelarię premiera Izraela. Palestyńczycy chcą skarżyć Izrael m.in. za operację w Strefie Gazy. W trwającym od 8 lipca do 26 sierpnia konflikcie zbrojnym zginęło 2 143 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym ponad 500 dzieci, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu cywilów. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 100 tysięcy budynków zostało zniszczonych, bądź uszkodzonych. Konflikt wybuchł w czerwcu po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału izraelskiego terytorium

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości