Irański program nuklearny i konflikt, jaki się wokół niego wytworzył, były głównymi tematami rozmów George'a Busha i Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz zapewniła prezydenta USA, że wesprze trzecią rundę sankcji ONZ, jeśli Tehran będzie kontynuować program.

Specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka, Paulo Sergio Pinheiro przybył z 5-dniową wizytą do Birmy. Na na zaproszenie władz ma on na miejscu zorientować się co do liczby osób zabitych i aresztowanych podczas wrześniowych protestów opozycji.

Świątynię sprzed 4 tys. lat, z malowidłami na ścianach, odkopano na północnym wybrzeżu Peru - poinformował w sobotę, jeden z czołowych peruwiańskich archeologów Walter Alva, który kierował wykopaliskami.

Przewodnicząca gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze spotkała się w sobotę wieczorem z liderami opozycji. Dyskutowała o możliwości zniesienia stanu wyjątkowego.

- Dlaczego się nie zamkniesz? - tych słów w ustach hiszpańskiego monarchy zapewne nikt się nie spodziewał. Jednak hiszpański temperament króla Juana Carlosa wziął górę i włączył się on do wymiany zdań pomiędzy Hugo Chavezem a premierem Hiszpanii Jose Luisem Zapatero.

1 grudnia zakończy się wycofywanie żołnierzy rosyjskich z terytorium Gruzji. Ostatni pociąg z bronią i sprzętem wojskowym opuści kraj 15 listopada.

Władze Rzymu i siły porządkowe są bezradne wobec handlarzy podróbkami, którzy dosłownie opanowali okolice Watykanu. Powrócili oni tam masowo po kilku policyjnych akcjach latem tego roku, które - jak się okazało - tylko na krótko oczyściły rejon Placu świętego Piotra z setek obnośnych sprzedawców.

W czeskiej Pradze doszło do starć anarchistów z neonazistami. Skrajnym prawicowcom zakazano przemarszu przez historyczną, żydowską dzielnicę miasta w rocznicę "nocy kryształowej" - pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Kilka tysięcy Turków mieszkających w Niemczech manifestowało pokojowo w sobotę w Monachium i Frankfurcie przeciwko "polityce terroru" Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Oba miasta zamieszkuje duża społeczność turecka.

Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w Ramallah, w którym Palestyńczyk spędził ostatnie lata życia, otwarto jego mauzoleum. Podczas uroczystości palestyński prezydent zapowiedział, że będzie się starał, by Arafat ostatecznie został pochowany w Jerozolimie.

To, że były premier Włoch Silvio Berlsuconi obecnego szefa rządu Romano Prodiego nie lubi, to nie tajemnica. Teraz postanowił zmusić go do ustąpienia przez ogólnonarodowy apel o dymisję. Pierwszą osobą, która go podpisała była... 97-letnia matka prawicowego polityka.

Bezgłowe ciało Mohameda Tahy, redaktora jednej z sudańskich gazet, znaleziono na przedmieściach Chartumu prawie dokładnie rok temu. Dziś sudański sąd uznał za winnych jego śmierci 10 mężczyzn i skazał ich na bezprecedensowy wyrok śmierci przez rozstrzelanie. Obrońcy zarzucają sędziom bezprawie.

Nie słabną represje pakistańskich władz wobec byłej premier i przywódczyni opozycji Benazir Bhutto. Dzień po uwolnieniu z aresztu domowego nie pozwolono jej spotkać się z innym przeciwnikiem prezydenta Perveza Musharrafa, zdymisjonowanym sędzią sądu najwyższego Iftikharem Chaudhrym.

Co najmniej trzy osoby zadeptane i 31 ciężko rannych, to wynik rozpoczętej dzisiaj wyprzedaży w sklepie sieci Carrefour.

Około 500 demonstrantów z okrzykami "Allach jest wielki" i "Ratujcie Malezję" przeszło ulicami Kuala Lumpur w proteście przeciwko obowiązującej ordynacji wyborczej. Policja użyła siły.

Chiny oficjalnie poinformowały, że wstrzymują eksport zabawek zawierających groźną substancję, która po połknięciu działa jak w "pigułka gwałtu". Zabawki były dostępne m.in. w Polsce.

Czterech wenezuelskich policjantów zostało rannych, po tym jak jeden z uczestników antyrządowej demonstracji w Meridze zaczął strzelać w kierunku interweniujących funkcjonariuszy. To nie pierwsze ofiary w sporze o reformę konstytucyjną prezydenta Hugo Chaveza.

Gruzińska opozycja, która przez tydzień w gwałtownych demonstracjach domagała się przedterminowych wyborów prezydenckich, rozpoczęła rozmowy z władzami. Pośrednikiem w dialogu jest gruzińska cerkiew prawosławna.

Sześciu amerykańskich i trzech afgańskich żołnierzy zginęło w zasadzce talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu. Patrol wracał ze spotkania ze starszyzną plemienną w jednej z wiosek.