Szef hiszpańskiego rządu, 47-letni socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero, sondażowy faworyt marcowych wyborów, został oficjalnie wysunięty przez swą partię jako kandydat na premiera na drugą kadencję.

Do końca życia będę zabiegać o proces stalinowskiej prokurator Heleny Wolińskiej-Brus, która nakazała aresztowanie mojego ojca - gen. Augusta Fieldorfa "Nila" - zapowiada w wywiadzie dla "Sunday Telegraph" Maria Fieldorf-Czarska, córka straconego w 1953 r. generała.

Tysiące demonstrantów na ulicach Tbilisi domagało się od prezydenta Micheila Saakaszwiliego powrotu na wizję największej opozycyjnej stacji telewizyjnej Imedi TV. - Misza, włącz TV! - skandowało 10 tys. osób.

Syria weźmie udział w organizowanej pod auspicjami Waszyngtonu bliskowschodniej konferencji pokojowej w Annapolis w USA. Damaszek przyśle reprezentację, bo tematykę konferencji rozszerzono o sprawę okupowanych przez Izrael syryjskich Wzgórz Golan.

Po ośmiu latach i nieudanej próbie powrotu trzy miesiące temu, do Pakistanu powrócił były premier Nawaz Sharif. Od razu zapowiedział walkę z "dyktaturą prezydenta Perveza Musharrafa".

"Bardzo poważny", jak określali go ratownicy, pożar na platformie wiertniczej u wybrzeży brytyjskich Szetlandów na Morzu Północnym został całkowicie ugaszony. 159 pracownikom platformy nic się nie stało.

Gazem łzawiącym, armatkami wodnymi i pałkami potraktowała malezyjska policja wielotysięczną manifestację Hindusów w Kuala Lumpur, którzy przed brytyjską ambasadą domagali się odszkodowań od Londynu za zbrodnie sprzed stu lat.

W 1991 był jednym z mózgów wymierzonego w Michaiła Gorbaczowa wojskowego puczu, a wcześniej od 1988 r. stał na czele KGB - w Moskwie w wieku 83 lat zmarł gen. Władimir Kriuczkow.

Micheil Saakaszwili formalnie ustąpił z urzędu i przestał pełnić funkcje głowy państwa - poinformował rzecznik prezydenta. To jednak nie nagły zwrot na gruzińskiej politycznej scenie, lecz wymóg konstytucji przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Specjalne jednostki rosyjskiej milicji brutalnie rozpędziły uczestników organizowanego w Sankt Petersburgu marszu opozycji. Ok. 300 osób zostało aresztowanych, wśród nich lokalni szefowie antykremlowskich partii.

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia nawiedziło rano Sumatrę w Indonezji. Tamtejsze służby meteorologiczne informują, że nie ma ryzyka tsunami. Brak również doniesień o ofiarach. Istnieje ryzyko wstrząsów wtórnych.

Po ciężkiej nocy walki z żywiołem strażakom tylko częściowo udało się opanować ogień, który wybuchł w rejonie Malibu w Kalifornii. Płomienie objęły już 1,8 tys. hektarów, zniszczyły 51 domów, a 27 kolejnych poważnie uszkodziły.

Przez ulice kanadyjskich miast przemaszerowały pokojowe, kilkutysięczne demonstracje Kanadyjczyków i Polaków wzburzonych śmiercią Roberta Dziekańskiego. Polak zmarł po tym, jak został porażony paralizatorem przez policjantów na lotnisku.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi demonstrowało w sobotę w Madrycie przeciwko terroryzmowi i separatystom baskijskim z ETA, żądając zarazem dymisji premiera Hiszpanii Jose Louisa Zapatero.

Siły specjalne rosyjskiej milicji brutalnie rozpędziły pochód przeciwników prezydenta Putina w Moskwie. Zatrzymano ponad 50 osób, w tym Gariego Gasparowa, który trafił do aresztu na 5 dni.

Premier Romano Prodi wykluczył wycofanie włoskich wojsk z Afganistanu. W ten sposób odpowiedział swym koalicjantom ze skrajnej lewicy, którzy po śmierci włoskiego żołnierza w wyniku samobójczego zamachu w sobotę, pytali głośno: "Co my jeszcze robimy w Afganistanie?"

Lider dagestańskiego oddziału demokratycznej partii Jabłoko Farid Babajew zmarł - podała na swej stronie ineternetowej rozgłośnia Echo Moskwy. Od kilku dni walczył o życie w szpitalu po zamachu na jego życie.

Na cztery lata trafi do więzienia 47-letni imigrant z Polski, skazany za szantażowanie pracodawcy. Jak donosi dziennik "The Mirror", Polak preparował zdjęcia mające świadczyć o braku higieny w zakładzie.

Papież Benedykt XVI podczas konsystorza w Bazylice Świętego Piotra wręczył insygnia kardynalskie 23 purpuratom. Wśród nich jest przewodniczący papieskiej Rady ds. Świeckich Arcybiskup Stanisław Ryłko.

Gazety zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie Europy poświęcają dużo uwagi expose Donalda Tuska. W większości komentarzy da się wyczuć dużą dozę optymizmu dotyczącego polityki zagranicznej nowego rządu. Pojawiają się jednak także wypowiedzi ostrożniejsze.