Podczas konkursu filmów reklamowych jedna z agencji próbowała przedstawić spot, w którym hasło z nad bramy obozu Auschwitz - "Praca czyni wolnym" - zamieniono na "Nie pracuj, czas wolny czyni wolnym".

- To zwykła wymówka, wymyślone powody i domniemane trudności w uzyskaniu wiz, które w rzeczywistości OBWE już otrzymała - tak minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odpierał zarzuty OBWE, która wycofała się z misji obserwowania wyborów w Rosji.

W dniu zniesienia stanu wyjątkowego, prezydent Gruzji Mikheil Saakaszwili pozbawił urzędu premiera Zuraba Nogajdeliego i przekazał parlamentowi nowe nazwisko. Nowym szefem rządu został Lado Gurgenidze, dotychczas przewodniczący Banku Gruzji.

Warszawskie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE poinformowało rosyjskie władze, że nie będzie w stanie obserwować rosyjskich wyborów do Dumy. Powodem są piętrzone przez Moskwę problemy.

Od czterech strzałów zginął w swoim biurze Ihya Balak - dyrektor tureckiej loterii narodowej. Zabójcą okazał się były pracownik totalizatora, ale powody zbrodni nie są znane.

- Chińska działalność szpiegowska w USA jest tak rozległa, że stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa technologii amerykańskich - stwierdza raport dla amerykańskiego Kongresu. Pekin jest oburzony.

Typowana na zwycięzcę przyszłotygodniowych wyborów w Australii, opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że wycofa z Iraku połowę australijskich żołnierzy. Wojsko z antypodów miałoby za to wzmocnić misję afgańską.

Na południu Niemiec śnieg nie przestaje padać od soboty. Ale Chorwacja szybko "nadrabia" stracony czas... Choć pierwszy śnieg pojawił się tam kilkadziesiąt godzin temu, to na ulicach leży już ponad 40-centymetrowa warstwa puchu. Dzieci się cieszą, a zmotoryzowani rodzice klną pod nosem spóźniając się do pracy.

Podczas prób silnikowych i "przejażdżki" po lotnisku pod Tuluzą na południu Francji Airbus 340 wjechał w betonową zaporę oddzielającą pas startowy od drogi szybkiego ruchu. 10 osób zostało rannych. Samolot miał być sprzedany, a trafi na samolotowy szrot.

30-letni obywatel Polski próbował przemycić do Irlandii kilogram kokainy. Narkotyk miał ukryty w żołądku. Zatrzymano go na lotnisku w Dublinie.

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Stockwell Day zapowiedział w czwartek rewizję procedur stosowania paralizatorów. Jest to reakcja na kontrowersje, jakie wzbudził w Kanadzie film dokumentujący październikowy incydent na lotnisku w Vancouver, gdzie policjanci śmiertelnie porazili taserem 40-letniego Polaka.

Pakistański rząd zwolnił Benazir Bhutto z aresztu domowego, nałożonego na nią w poniedziałek w celu uniemożliwienia jej uczestnictwa w marszu przeciwko urzędującemu prezydentowi Pervezowi Musharrafowi. Funkcjonariusze pozostaną jednak przy byłej premier.

Sąd Wyższej Instancji w prowincji Hebei na północy Chin zatwierdził w czwartek wyrok śmierci na dyrektora przedsiębiorstwa budowlanego, który dokonał malwersacji funduszy publicznych i przyjął 14,8 miliona dolarów łapówek - podała agencja Xinhua.

Od początku przyszłego roku w Szwecji wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące aborcji. Dzięki zmianom usunąć ciążę będą tam mogły również cudzoziemki, nawet jeśli w ich kraju pochodzenia takie zabiegi są zakazane.

Opublikowany dziś przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej stwierdza, że Iran dostarczył informacji na temat swojego programu jądrowego. Zaznaczono jednak, że nie zaprzestał wzbogacania uranu, czego domagała się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

- Włoscy karabinierzy pomylili znaną rumuńską aktorkę Laurę Vasiliu z handlarką dziećmi - poinformowały w czwartek rumuńskie media. Vasiliu w tym roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes.

- Musimy usunąć klikę, która zbrojnie przejęła kontrolę w Gazie i powoduje wiele cierpień naszego narodu - powiedział dziś prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Gruziński parlament uchwalił zniesienie stanu wyjątkowego jutro o godzinie 16 czasu polskiego. Uchwała przeszła przy 152 głosach za i jedynie dwóch sprzeciwu.

Watykan opublikował dziś wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Najważniejsze w dokumencie są gotowość przedstawicieli prawosławia do dyskusji na temat prymatu papieża oraz Rzymu jako centrum chrześcijaństwa.