Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała organizację niedzielnych wyborów parlamentarnych w Rosji, szczególnie fakt ograniczenia działalności zagranicznych obserwatorów w trakcie głosowania.

Hiszpański policjant zginął w ataku separatystów baskijskich z ETA na południowym zachodzie Francji - podała francuska policja. Drugi funkcjonariusz jest poważnie ranny.

Prezydent Władimir Putin skierował w sobotę posłanie do uczestników obradującego w Moskwie IV zjazdu Kongresu Polaków w Rosji, w którym podkreślił wkład, jaki Polonia wniosła w rozwój Rosji.

Litewskie media podkreślają, że wczorajsza wizyta Donalda Tuska w Wilnie nie przyniosła żadnych konkretów jeśli chodzi o umowę dotyczącą mostu energetycznego.

Zakończyła się ewakuacja górników z kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki w Doniecku na wschodniej Ukrainie. (...) Ofiar śmiertelnych nie ma - podały służby prasowe administracji obwodowej w Doniecku.

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi w Papui Nowej Gwinei (państwo Oceanii) wzrosła do ponad 170. Jest to rezultat obfitych opadów, wywołanych tropikalnym cyklonem Guba.

Mężczyzna, który w piątek wziął zakładników w biurze Hillary Clinton w Rochester (stan New Hampshire), poddał się po sześciu godzinach konfrontacji z policją.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zagroził wstrzymaniem eksportu ropy do USA, jeśli rząd amerykański podejmie próby destabilizacji jego kraju i ingerencji w niedzielne referendum na temat zmian w konstytucji. Nawiązał też do incydentu dyplomatycznego z królem Hiszpanii.

Happeningi, konferencje i marsze pamięci - tak na całym świecie, już po raz dwudziesty, obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym roku upłynie on pod hasłem "HIV: zacznijmy rozmawiać". Znakiem rozpoznawczym wszystkich zaangażowanych w kampanię ma być czerwona wstążka przypięta do ubrania.

Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach peruwiańskiego miasta Piura. Gdy policja chciała wysiedlić około 200 rodzin zamieszkujących tamtejsze slumsy ich mieszkańcy stawili zdecydowany opór.

W nalocie izraelskich samolotów w Strefie Gazy zginęło co najmniej czterech bojowników Hamasu. Według źródeł palestyńskich jest też kilku rannych.

38 milionów euro wolnych od podatku - tyle można wygrać, jeżeli poprawnie wytypuje się "szczęśliwy numerek" i sześć liczb w sobotnim losowaniu niemieckiego Lotto. To najwyższa suma w historii tamtejszej loterii, czyli od 1955 roku.

Pędzący pociąg pasażerski uderzył w tył pociągu towarowego w południowej części Chicago. Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Stan pięciorga z poszkodowanych lekarze określają jako krytyczny.

Szczęśliwy finał dramatu w biurze wyborczym Hillary Clinton w Rochester w stanie New Hampshire, gdzie przez ponad pięć godzin chory psychicznie mężczyzna przetrzymywał zakładników. CNN pokazała film, na którym widać było leżącego, skrępowanego mężczyznę. Potem agenci odprowadzili go do samochodu.

Rząd Holandii postanowił przedłużyć do końca 2010 roku swoją misję wojskową w Afganistanie. Mandat dla 1700 holenderskich żołnierzy miał wygasnąć w 2008 roku.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana jest rozczarowany po rozmowach z irańską delegacją w Londynie, a Iran ocenił je "pozytywnie". Wyniki spotkania mogą mieć wpływ na zakres ewentualnych nowych sankcji na Iran, jakie jutro ma omawiać Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Około 10 tys. demonstrantów przeszło ulicami Chartumu, stolicy Sudanu, wzywając do pozbawienia Gillian Gibbons życia. Gibbons to nauczycielka z Wielkiej Brytanii, która od czwartku przebywa w areszcie za to, że pozwoliła swoim wychowankom nazwać pluszowego misia imieniem proroka Mahometa.

Rebelianci w Czadzie oświadczyli, że będą walczyć z europejskimi siłami pokojowymi, które zostaną rozmieszczone w tym kraju w najbliższych tygodniach. Do Czadu ma wyjechać 350 polskich żołnierzy.

Ogłoszona dziś w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI "Spe salvi" ("W nadziei zbawieni") jest filozoficznym, teologicznym hymnem, sławiącym chrześcijańską nadzieję.