Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich 5 stycznia. Wczoraj ogłosił w w całym kraju stan wyjątkowy, po fali masowych protestów, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.

Zaplanowane pierwotnie na styczeń wybory parlamentarne w Pakistanie odbędą się przed 15 lutego - ogłosił prezydent Pervez Muszarraf. Opozycja obawia się jednak, że i ten termin nie zostanie dotrzymany - przeszkodzić mu może wprowadzony w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy.

Podczas gdy ukraińskie "Dieło" od rządu Donalda Tuska oczekuje dalszego wspierania Ukrainy w drodze do Unii Europejskiej, rosyjskie "Wiedomosti" przestrzegają, że nowe polskie kierownictwo nie zmieni podejścia Warszawy do Rosji.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po spotkaniu z szefem PO Donaldem Tuskiem wyraził nadzieję, że "również teraz UE będzie mogła liczyć na bliską współpracę i przyjaźń" w relacjach Polski i UE.

80 tys. studentów rozchodziło się już do domów po pokojowej manifestacji przeciwko prezydentowi Hugo Chavezowi, gdy na uniwersytecki kampus wjechała grupa uzbrojonych motocyklistów i otworzyła ogień do zgromadzonych. Co najmniej osiem osób jest rannych.

USA chcą, aby wybory w Pakistanie odbyły się zgodnie z planem i aby zdjął pan mundur - takie słowa usłyszał przez telefon od George'a W. Busha prezydent Pakistanu Pervez Musharraf. Pakistańska opozycja skarży się na kolejne aresztowania.

Dziesięć tysięcy bolszewików wyszło na ulice Moskwy. Dla rosyjskiej partii komunistycznej to część kampanii przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi.

Obyło się bez problemów. Wahadłowiec wylądował w centrum lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie. Discovery dotknął powierzchni Ziemi dokładnie o godzinie 19.01 czasu polskiego, tak jak planowano.

Szwajcarskie stowarzyszenie Dignitas, które dostało sądowy zakaz na przeprowadzanie wspomaganych samobójstw w gminach Zurych, Maur i Stafa szuka nowej niszy. Ostatnio eutanazję przeprowadza się na parkingach - donosi "Rzeczpospolita".

Hillary Clinton wciąż utrzymuje 20-punktową przewagę nad swoim głównym przeciwnikiem w wyścigu po nominację Partii Republikańskiej przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi.

18 lat po upadku muru berlińskiego co piąty Niemiec chce, by go odbudowano - wynika z sondażu instytutu Forsa dla tygodnika "Der Stern", na który powołuje się "Gazeta Wyborcza".

Rosyjski miliarder Aras Agalarov chce pod Moskwą wybudować raj dla milionerów - domy z prywatnymi jeziorami i polami golfowymi.

- Coraz większa liczba prywatnych samochodów w spokojnej dotąd stolicy Tybetu Lhasie powoduje, że tworzą się korki - podały w środę chińskie media. Ilość samochodów przypadających na mieszkańca jest tam niemal taka, jak w Pekinie.

- Nasza przyjaźń i sojusz są silne - oświadczył Sarkozy w przemówieniu przed amerykańskim Kongresem, które było kulminacyjnym punktem jego podróży do USA. Słowa Sarkozy'ego kilkakrotnie przerywała burzliwa owacja.

Prezydent USA George W. Bush bronił w środę w wywiadzie dla niemieckiej telewizji RTL swej niedawnej wypowiedzi sugerującej, że nuklearne ambicje Iranu mogą wywołać "trzecią wojnę światową". Podkreślił przy tym, że pragnie dyplomatycznego rozwiązania irańskiego problemu.

Prezydent Micheil Saakaszwili wprowadził na terytorium całej Gruzji 15-dniowy stan wyjątkowy. - W tym okresie prawo do emisji serwisów informacyjnych zarezerwowane będzie dla publicznych mediów. Zakazano również wszelkich protestów i strajków - oznajmił minister ds. rozwoju gospodarczego Giorgi Arweladze.

Jak po bursztyn, to do Gdańska. Po najładniejsze muszle - tylko do Grecji. A co do zaoferowania turystom mają plaże holenderskich wysp Terschelling i Ameland? Tysiące zielonych jeszcze bananów, które zbierać można szpadlami...

Nastolatek, który strzelał w fińskiej szkole, postrzelił się i zmarł w szpitalu - podał Reuters. - To 18-letni uczeń tej szkoły - powiedział portalowi tvn24.pl Stanisław Cios, radca ambasady RP w Helsinkach. W wyniku strzelaniny zginęło osiem osób, kilku jest rannych.

Lokalne władze Sudanu wydaliły najwyższego rangą przedstawiciela ONZ ds. humanitarnych oskarżając go o nieokreślone złamanie przepisów - podały w środę Narody Zjednoczone.