Około 10 tys. demonstrantów przeszło ulicami Chartumu, stolicy Sudanu, wzywając do pozbawienia Gillian Gibbons życia. Gibbons to nauczycielka z Wielkiej Brytanii, która od czwartku przebywa w areszcie za to, że pozwoliła swoim wychowankom nazwać pluszowego misia imieniem proroka Mahometa.

Rebelianci w Czadzie oświadczyli, że będą walczyć z europejskimi siłami pokojowymi, które zostaną rozmieszczone w tym kraju w najbliższych tygodniach. Do Czadu ma wyjechać 350 polskich żołnierzy.

Ogłoszona dziś w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI "Spe salvi" ("W nadziei zbawieni") jest filozoficznym, teologicznym hymnem, sławiącym chrześcijańską nadzieję.

Ośmiogodzinny strajk we wszystkich środkach komunikacji sparaliżował Włochy. W większości miast nie kursują metro, autobusy i tramwaje. Protestują też kolejarze oraz część pracowników ruchu lotniczego i promowego.

- Bardzo chciałbym, aby relacje mojego rządu z prezydentem Rzeczypospolitej były jak najlepsze, i będą - odpowiedział na pytanie o stosunki z Lechem Kaczyńskim, przebywający z wizytą na Litwie Donald Tusk.

Polacy są zaniepokojeni decyzją prezydenta Władimira Putina, który w piątek podpisał ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie o ograniczaniu konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

Wietnamczycy nie patyczkują się z handlarzami narkotyków. Tylko w tym tygodniu na kary śmierci za handel narkotykami skazano 27 osób.

Niedawno wybrane proprezydenckie Zgromadzenie Konstytucyjne w Ekwadorze uchwaliło w czwartek rozwiązanie Kongresu. Prawicowi posłowie od dłuższego czasu pozostawali w konflikcie z lewicowym prezydentem Rafaelem Coreą.

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu lecącego do Isparty, który rozbił się w nocy z czwartku na piątek w środkowej Turcji. Na pokładzie było 56 osób.

Australijski premier - elekt Kevin Rudd zapowiedział w Sydney, że Australia wycofa swe oddziały wojskowe z Iraku do połowy przyszłego roku.

Premier Donald Tusk jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. Należy się spodziewać, że omówione zostaną wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, kwestia elektrowni atomowej i budowy dróg. A my podpowiadamy, o czym warto jeszcze pamiętać...

W samo południe ma zostać opublikowana w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI. Będzie nosić tytuł "Spe salvi", czyli "W nadziei zbawieni".

W kolejnym nagraniu przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden namawia państwa europejskie, by zakończyły swój udział w operacji afgańskiej - informuje arabska telewizja Al-Dżazira.

Gillian Gibbons, nauczycielka, której uczniowie nazwali pluszowego misia imieniem proroka Mahometa, została w skazana na 15 dni więzienia i wydalenie z Sudanu za obrazę religii.

Słowacka policja potwierdziła, że przejęty przez nią wczoraj materiał radioaktywny, to wzbogacony uran. Uznała też, że mógłby zostać użyty do wyprodukowania tak zwanej "brudnej bomby".

Potężny pożar wybuchł na jednej z ważniejszych linii rurociągowych pomiędzy USA a Kanadą w północnej Minnessocie. Zginęło dwóch pracowników rafinerii.

Po USA, Kanadzie i Australii, także Unia Europejska chce wprowadzić nową metodę produkcji papierosów, która zapewni, że niedopałki będą stanowić mniejsze zagrożenie pożarowe - ogłosiła Komisja Europejska.

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf oświadczył, że stan wyjątkowy, który wprowadził 3 listopada, zostanie zniesiony 16 grudnia.

W ciągu 11 miesięcy bieżącego roku na całym świecie 121 dziennikarzy zostało zabitych podczas wykonywania swojej pracy - wynika z opublikowanego w Berlinie raportu Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.

Czechy przyjmą jednostronną deklarację w sprawie Karty Praw Podstawowych o podobnej wymowie jak protokół ograniczający stosowanie KPP w Polsce i Wielkiej Brytanii - powiedział czeski eurodeputowany Jan Zahradil.