Włosi i Słoweńcy wspólnie świętują w sobotę rozszerzenie strefy Schengen. - To wielki dzień dla Słowenii i dla całej Europy - mówił podczas uroczystości na granicy obu państw przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- Jesteśmy tu, by pomóc prawowitym władzom afgańskim w walce z przemytnikami narkotyków, talibami i al-Kaidą - stwierdził podczas niezapowiedziewanej wizyty w Afganistanie prezydent Francji Nicolas Sarkozy i zapowiedział wzmocnienie obecności sił francuskich w tym kraju.

Do tragicznego wypadku doszło na Nilu. Z płynącego promu do rzeki spadł mikrobus. Zginęło 16 osób, w tym sześcioro dzieci.

Polska polityka zagraniczna zbiera owoce "zimowego miesiąca miodowego" i po fazie mrozu, w stosunkach z Niemcami i Rosją nastąpiła w niej odwilż - twierdzi sobotni tygodnik "The Economist".

W piątek, po 17 latach pobytu w więzieniu, Martin Tankleff dowiedział się, że jego wyrok został zmieniony i nie jest on już uznawany za winnego brutalnego morderstwa swoich rodziców. Decyzja sędziów motywowana była wyjściem na jaw nowych dowodów, które wskazywały innych podejrzanych, jako prawdziwych zabójców.

Japoński koncern samochodowy otworzył w Sankt Petersburgu swoją fabrykę. Na uroczystości otwarcia gościł sam prezydent Rosji.

Na Zachodnim Brzegu Palestyńczycy i turyści niosący płonące świece wspólnie przemaszerowali przez Beit Sahur - miasto leżące tuż obok biblijnego Betlejem.

Prezydent Izraela Szimon Peres podczas muzułmańskiego Święta Ofiary Id al-Adha prosił wyznawców islamu o przebaczenie za masakrę w arabskim osiedlu Kafr Kasem w 1956 roku.

Były prezydent Peru Alberto Fujimori poprosił o przebaczenie rodziny i bliskich tysięcy ludzi zamordowanych za jego rządów (1990-2000) przez służby bezpieczeństwa i maoistowską partyzantkę.

- W ciągu ostatniego roku z tej samej broni zastrzelonych zostało siedmiu brytyjskich żołnierzy. Zamachowiec przygotowuje swoje akcje profesjonalnie. Wojskowi nie potrafią wpaść na jego ślad.

Północnoamerykańscy Siuksowie, plemię, z którego wywodzą się słynni Siedzący Byk i Szalony Koń, wypowiedzieli porozumienia z USA sprzed 150 lat. Indianie utworzyli własne państwo - podał serwis internetowy FOX News.

Chińskie służby wywiadowcze poznały setki tysięcy tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), dzięki spenetrowaniu tajnej placówki służb na Hawajach. Chińczycy posłużyli się sprytnym fortelem.

Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI, najbliższe Święta Bożego Narodzenia spędzi samotnie, bo papież jest pochłonięty pracą. Ratzinger przyznał w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Focus", że do takiej sytuacji zdążył się już przyzwyczaić.

Grupa Mikołajów protestowała dziś niedaleko miasta Betlejem przeciw budowie muru wokół Zachodniego Brzegu Jordanu. Demonstracje w tej sprawie odbywają się co tydzień, jednak z powodu świąt Palestyńczycy postanowili odmienić jej wygląd.

Norweski MSZ poinformował, iż Rosja odpowiedziała na ich notę w sprawie nielegalnych lotów samolotów pokładowych lotniskowca "Kuzniecow" nad Morzem Północnym. Rosjanie zobowiązali się zmniejszyć liczbę lotów, jednak lotnicza federacja ostrzega, że Rosjanie mogą wznowić ćwiczenia nikogo o tym nie powiadamiając.

Niemiecka policja przejęła w piątek transport 150 kilogramów heroiny. Zatrzymano jedną osobę - kierowcę tira, który przewoził narkotyk.

Chińska policja brutalnie stłumiła manifestację chłopów protestujących przeciwko bezprawnej konfiskacie ziemi przez Pekin. Nie wiadomo, czy ktokolwiek ucierpiał.

Nie wszyscy cieszą się z wejścia Polski do strefy Schengen. Brytyjska prasa informuje, że Niemców mieszkających przy granicy z Polską ogarnął strach o swój dobytek i życie.

Z inicjatywy posłów polskiej mniejszości narodowej litewski Sejm przyjął ustawę prawie całkowicie zakazującą przeprowadzania aborcji. - To średniowiecze - krzyczą przeciwnicy.

Belgijskie władze zaostrzają środki bezpieczeństwa w związku z wykrytym zagrożeniem terrorystycznym. Bezpośrednią przyczyną było aresztowanie 14 muzułmańskich radykałów.