Zasług "Solidarności" i Lecha Wałęsy nie trzeba nikomu udowadniać, choć były prezydent nie jest najlepszym adwokatem we własnej sprawie - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując polską dyskusję o przeszłości Wałęsy.

Wilno nie prowadzi rozmów z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - litewski MSZ stanowczo zdementował wtorkową wypowiedź wiceszefa polskiej dyplomacji Witolda Waszyczkowskiego, który o takich negocjacjach informował.

Izrael potwierdził, że w czwartek rano wejdzie w życie rozejm z palestyńskim Hamasem, który sprawuje wyłączną kontrolę nad Strefą Gazy.

- Zatrzymaliśmy 14 rosyjskich żołnierzy - poinformowały we wtorek gruzińskie władze. Szybko się jednak okazało, że w ich rękach jest tylko czterech Rosjan. Nad ranem wszyscy odzyskali wolność.

Oklahoma jako szósty stan USA wznowiła wykonywanie kary śmierci. We wtorek stracono tam 47-letniego mężczyznę, który został skazany za zabójstwo japońskiego studenta.

Były przywódca Kuby po raz pierwszy od pięciu miesięcy pokazał się swoim rodakom. Nagranie ze spotkania Fidela Castro z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem wyemitowała we wtorek wieczorem kubańska telewizja.

Pięć miesięcy więzienia więzienia za obrazę narodu tureckiego - taką karę wymierzył sąd wydawcy książki o pogromie Ormian z lat 1915-1917. Tureccy sędziowie uznali Ragipa Zarakolu za winnego "obrazy instytucji Republiki Turcji". Zarakolu wydał książkę brytyjskiego autora George'a Jerijana o zagładzie 1,5 mln Ormian w schyłkowych latach Imperium Osmańskiego.

Po trzęsieniu ziemi kolejny żywioł niszczy Chiny. W wyniku powodzi na południu tego kraju zginęło już 169 osób, a rząd ostrzega, że prognozy pogody nie są korzystne. Ulewne deszcze będą padać jeszcze co najmniej do końca tygodnia.

51 osób zginęło we wtorek w szyickiej dzielnicy Bagdadu al-Hurrija, gdy eksplodował samochód-pułapka. Rannych jest co najmniej 75 osób. To najkrwawszy zamach w irackiej stolicy od trzech miesięcy.

Kanadyjska policja ma do rozwiązania nie lada zagadkę. Na plaży niedaleko Vancouver odnaleziono w poniedziałek ludzką stopę. To już piąte takie "znalezisko" w tej okolicy w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Nie wiadomo, do kogo należały stopy i jak się znalazły w wodach oceanu.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" informuje Rosjan, że Śląsk może pójść za przykładem Kosowa i oddzielić się od Polski. Publikacja jest tym bardziej zaskakująca, że opisywane przez gazetę wydarzenia miały miejsce na początku maja. Polaków uspokajają przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska, którzy zapewniają, że w ich działaniach o oddzieleniu od kraju nie ma mowy.

Poszukiwany przez Interpol i Centrum Szymona Wiesentahla za zbrodnie wojenne Chorwat Milivoj Asner jak gdyby nigdy nic kibicował w Klagenfurcie Chorwatom w walce z Polakami.

Konserwatywny dziennik brytyjski "Daily Telegraph" napisał we wtorek na swych internetowych stronach o "polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku". Bulwarowy "The Sun" w poniedziałkowym numerze posunął się jeszcze dalej - napisał o "polskich komorach gazowych".

Według naukowców dni największych piłkarzy takich jak Cristiano Ronaldo, Nihat Kahveci czy David Villa mogą być policzone. Stworzone przez nich futbolowe roboty w rozgrywkach piłkarskich w 2050 roku mają pokonać ludzi.

Od czwartkowego poranka między Izraelem a palestyńskim Hamasem obowiązywać będzie zawieszenie broni - poinformował pośredniczący w negocjacjach obu stron egipski dyplomata. Izrael nie potwierdził jeszcze tej informacji.

Ośmiu członków sycylijskiej loży masońskiej aresztowała włoska policja pod zarzutem współpracy z sycylijską mafią. Masoni mieli brać pieniądze za informacje dostarczane przestępcom.

Francuską armię czekają ciężkie czasy - prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że ponad 50 tys. cywilnych i wojskowych pracowników sił zbrojnych straci pracę.