Prezydent Rosji Władimir Putin zachowa swoje wpływy po zakończeniu drugiej kadencji w roku 2008, lecz nie będzie kierował państwem - wyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Miliona złotych zadośćuczynienia od rządu niemieckiego będzie domagał się 69-letni Gnicjusz Natoniewski, mieszkaniec Lublewa w województwie pomorskim, który w czasie wojny jako małe dziecko był ofiarą pacyfikacji wsi przez hitlerowców.

Prezydent Iraku Dżalal Talabani zdementował informacje, że władze w Bagdadzie mogą zgodzić się na przekazanie Turcji kurdyjskich rebeliantów. O takiej możliwości informowały anonimowe źródła w tureckim MSZ.

Wielka Brytania przeznaczyła dwa więzienia wyłącznie dla cudzoziemców - ogłosił brytyjski minister sprawiedliwości David Hanson. Jest to element pilotażowego projektu mającego ułatwić ich deportację po odbyciu przez nich kary lub jeszcze wcześniej.

Niemiecki rząd uznał doniesienia mediów o porozumieniu w sprawie budowy ośrodka dokumentacyjnego poświęconego Niemcom wysiedlonym po II wojnie światowej za przedwczesne.

W Nowym Jorku, w wieku 103 lat zmarła Ewa Curie. Była drugą, młodszą córką Marii i Piotra Curie. Przed śmiercią napisała głośną biografię swojej matki. W czasie wojny pisała reportaże. Potem była asystentką sekretarza generalnego NATO.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, na polecenie prezydenta Wiktora Juszczenki, tworzy specjalny wydział do walki z ksenofobią i konfliktami na tle narodowościowym - poinformowała rzeczniczka SBU, Maryna Ostapenko.

- Według wstępnych szacunków, koszty wynikające tylko z uszkodzeń domów mogą przekroczyć miliard dolarów - oświadczył Ron Lane, koordynator ds. sytuacji kryzysowych.

Parlament Białorusi przyjął w środę ustawę o amnestii, dzięki której nawet 2,5 tysiąca skazanych i przebywających w więzieniu lub areszcie może mieć darowane kary. Wejście ustawy w życie zapowiedziano na początek przyszłego roku - poinformował w środę portal internetowy Telegraf.by.

Chińczycy podjęli "marsz" na księżyc. W ciągu dziesięciu lat chcą zbudować pojazd, który dotrze na "Srebrny Glob" i wróci z próbkami gruntu.

Aleksandr Piczuszkin, seryjny morderca z Rosji, został uznany przez ławę przysięgłych sądu w Moskwie za winnego 48 zabójstw i trzech prób zabójstwa - informują rosyjskie media.

Zdaniem niemieckiej gazety "Sueddeutsche Zeitung" Donald Tusk będzie mógł zaakceptować niemiecką ofertę dotyczącą Centrum Przeciwko Wypędzeniom tylko wtedy, jeśli będzie to korzystne dla Polski.

Tureckie samoloty i wojska lądowe przez trzy dni, między niedzielą a wtorkiem, atakowały kurdyjskich rebeliantów na terytorium Iraku - dopiero dziś dowiedziała się agencja Reutera ze źródeł wojskowych w Ankarze.

Tuż przed szczytem Unia - Rosja, przedstawiciel prezydenta Putina ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską Siergiej Jastrzembski mówi o "ostrożnym optymizmie" w sprawie stosunków na linii Moskwa - Warszawa po wyborach w Polsce. Jak dodaje, Rosja wyraża chęć nawiązania dialogu z nowym rządem Polski.

Chińscy żołnierze wciąż otaczają klasztor, w którym buddyjscy mnisi świętowali wręczenie Dalajlamie Złotego Medalu Kongresu USA. Zamknięte są też inne klasztory w Lhasie, gdzie wyrażano radość z powodu uhonorowania przywódcy duchowego Tybetu.

Nietypowa manifestacja na Tajwanie. Choć to sztafetowy bieg z pochodniami, nie jest częścią sztafety olimpijskiej. Mieszkańcy wyspy w ten sposób przypominają starania Tajwanu o ponowne przyjęcie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.