Zdobywczyni Nagrody Pulitzera Anne Applebaum skrytykowała zwyczaj zmuszania żon kandydatów na prezydenta USA do publicznego odgrywania roli wiernych partnerek życiowych i aktywnego wspierania mężów w ich politycznych karierach.

Wulkan Anak Krakatau ("Dziecko Krakatau"), jeden z ponad 150 aktywnych wulkanów w Indonezji, wyrzuca z siebie popiół i dym. Już kilka dni temu przyglądali mu się z uwagą wulkanolodzy.

Od kilku dni hakerzy z Euroazjatyckiego Związku Młodzieży (EZM) atakują stronę internetową prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. To reakcja na "podpalenie sztabu EZM w Moskwie oraz na atak hakerski na oficjalną stronę EZM" - czytamy w oświadczeniu przestępców.

Biały Dom zapewnił, że nie dojdzie do rychłego ataku na Iran. - Ludzie nie mają żadnych powodów, by przypuszczać, że prezydent [George W. Bush] lada moment zaatakuje Iran. To powinno być jasne - powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Brazylia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w roku 2014 - ogłosił przewodniczący FIFA Joseph F. Blatter.

Taką scenę, jaką zobaczyli mieszkańcy norweskiego hrabstwa Ostfold, ogląda się tylko w filmach. W pogodny, bezchmurny dzień śmigłowiec z trzema osobami na pokładzie z impetem uderzył w ciężarówkę.

W birmańskim Rangunie zmarł Khun Sa, swego czasu dowódca rebelianckiej armii i narkotykowy baron, za którego głowę Amerykanie oferowali dwa miliony dolarów. Od 10 lat żył w świetnej komitywie z rządzącą Birmą juntą.

Dowodzenie polskim kontyngentem w Afganistanie oficjalnie przejęła druga zmiana. Obecny w bazie w Bagram szef MON Aleksander Szczygło ocenił, że pierwsza doskonale sobie poradziła z powierzonymi zadaniami.

Okręty japońskiej marynarki wojennej, które wspierają wielonarodowe wojska w Afganistanie, 1 listopada odpłyną do macierzystych portów. Japoński rząd i opozycja nie dogadały się w sprawie przedłużenia ich misji.

-Lekarstw nie można dzielić na moralne i niemoralne - w ten sposób włoska minister zdrowia Livia Turco komentuje papieski apel. Benedykta XVI wezwał katolickich farmaceutów do sprzeciwu sumienia w sprawie sprzedaży lekarstw, które "mają cele wyraźnie niemoralne, takie jak na przykład aborcja i eutanazja".

Coraz więcej obcokrajowców wspiera rebelię afgańskich talibów - pisze amerykański "The New York Times". Tymczasem dziś w Afganistanie zginął kolejny żołnierz międzynarodowej koalicji.

Siedem osób, w tym sam zamachowiec, zginęło dziś w samobójczym ataku w obozie wojskowym pod Islamabadem, odległym o mniej niż kilometr od kwatery głównej armii pakistańskiej i kancelarii prezydenta Perveza Musharrafa.

Współpraca gospodarcza i wojskowa będą głównym tematem rozmów Angeli Merkel z indyjskim partnerami. Niemiecka kanclerz rozpoczęła swoją pierwszą wizytę w Indiach.

- W wyniku targów udało się uzyskać satysfakcjonującą cenę - tak o sposobie uwolnienia Polaków porwanych przez Nigeryjczyków powiedział rzecznik MSZ Robert Szaniawski. Pieniędzy nie wyłożył jednak MSZ.

Amerykański Departament Stanu złożył najemnikom z Blackwater oskarżonym o zamordowanie 17 Irakijczyków nadzwyczajną ofertę - donosi "The New York Times". W zamian za "uczciwe zeznania" gwarantuje im nietykalność.

Litwinienko zginął, bo walczył z rosyjską mafią - ujawniają na łamach dziennika "Polska" byli oficerowie KGB, płk Oleg Gordijewski i płk Boris Volodarsky. Według nich, Litwinienko nie był szpiegiem żadnego wywiadu.