Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: Mario R. Capecchi, Martin J. Evans i Oliver Smithies za serię odkryć dotyczących komórek macierzystych oraz zjawiska rekombinacji DNA w komórkach ssaków.

- Tarcza antyrakietowa zmniejszy ryzyko wojny z Iranem i ograniczy wydatki wojskowe poszczególnych państw NATO - przekonywał parlamentarzystów z krajów NATO przedstawiciel amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

- Jak na razie nie oskarżyliśmy zabójcy, ale wiemy, kto to jest - powiedział "Nowej Gaziecie" Petros Garibjan, śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej.

Rozbił się jeden z helikopterów towarzyszących prezydentowi Pakistanu Pervezowi Musharaffowi podczas wizyty w Kaszmirze - czterech żołnierzy zginęło. Armia zaprzecza, by katastrofa była wynikiem zamachu.

Kilkadziesiąt osób oglądało z dachów okolicznych budynków spektakularne wysadzenie w powietrze dawnego parkingu samochodowego w Baltimore w USA. Na gruzach budynku ma powstać dwudziestopiętrowy szpital.

"Śmierć dyktatorowi!" z jednej strony, a z drugiej "Rewolucyjny prezydencie, wspieramy cię!" - przed teherańskim uniwersytetem doszło do przepychanek między przeciwnikami a zwolennikami prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Jeden turecki żołnierz zginął, a trzech zostało rannych w wybuchu miny podłożonej prawdopodobnie przez kurdyjskich partyzantów. Dzień wcześniej w starciu armii z rebeliantami zginęło 13 tureckich wojskowych.

Szesnastu islamskich rebeliantów zginęło w niedzielę od amerykańskich bomb w afgańskiej prowincji Paktika na wschodzie kraju. Dzisiaj w stolicy południowej prowincji Helmand zamachowiec-samobójca próbował zaatakować wojskowy konwój, ale jego ładunek eksplodował w pobliżu grupy dzieci - raniąc trójkę z nich.

"18 noży, jedna siekiera, proce i jeden pocisk o kalibrze 9 mm" - to "arsenał" znaleziony przez wojsko w klasztorach buddyjskich mnichów. W Birmie trwają aresztowania po wrześniowych pokojowych protestach - w nocy siły bezpieczeństwa zatrzymały kilkadziesiąt osób.

Oktoberfest, ale nie w Niemczech, tylko w Argentynie. Mniejszość niemiecka zorganizowała tam święto piwa, w niczym nie ustępujące bawarskiemu oryginałowi.

Cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w zasadzce czeczeńskich rebeliantów w pobliżu miasta Wedeno - donoszą rosyjskie agencje informacyjne. W sobotę w innym rejonie Czeczenii zginął jeden z bojowników.

Tragicznie zakończył się rozgrywany w niedzielę 30. maraton w Chicago. Jedna osoba zmarła, a 350 trafiło do szpitala.

Sześć osób, w tym 14-letnia dziewczynka, zginęło z rąk 20-letniego zastępcy szeryfa w małej miejscowości Crandon w amerykańskim stanie Wisconsin. Motywem zabójstwa była prawdopodobnie zazdrość.

Zaangażowanie wojskowe USA i ich sojuszników w Iraku i Afganistanie jest "katastrofą". Nie tylko nie zdołało ustanowić pokoju w tych krajach, ale stworzyło teren dla działalności Al-Kaidy - głosi raport opublikowany przez ośrodek analiz Oxford Research Group.

23 pracujących na czarno górników zginęło w pożarze kopalni w Welkom w Republice Południowej Afryki - powiadomił w poniedziałek rosyjski portal internetowy Lenta.ru za agencją AFP. Do pożaru doszło we wtorek, ale ciała górników zostały odkryte i wydobyte na powierzchnię dopiero wczoraj.

Słowacja chce chronić przez Polakami swoja przyrodę. Nasi południowi sąsiedzi obawiają się, że po wejściu Polski do strefy Schengen nasi turyści będą przekraczać nielegalnie granicę między krajami. A co za tym idzie, turyści będą niszczyć tak pieczołowicie strzeżoną przez Słowaków przyrodę - donosi "Gazeta Krakowska".

Serbska policja zatrzymała trzydziestu nacjonalistów, którzy przerwali antyfaszystowską demonstrację w Nowym Sadzie. Doszło do starć z funkcjonariuszami - w ruch poszły pałki i kamienie.

Dr J. Craig Venter, nazywany "złym chłopcem" genetyki, stworzył w laboratorium sztuczny chromosom. Naukowcy już się podzielili w tej sprawie. Niektórzy pytają: jaka przestrzeń dzieli nas jeszcze od manipulacji boskim stworzeniem? - pisze "Dziennik".