Zacięty bój o demokratyczną nominację w wyścigu do Białego Domu trwa. Zdecydowane prowadzenie utrzymuje Hillary Clinton. Jej główny rywal Barack Obama ma sporo do nadrobienia.

Nowe warunki Libii odnośnie uwolnienia bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza są zbyt ambitne i nie do przyjęcia przez bułgarskie władze - oświadczył Iwajło Kałfin, wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii.

Regionalne konflikty i zupełny brak zainteresowania ze strony rządu - tak wygląda sytuacja milionów ludzi w prowincji Sahel we wschodnim Czadzie.

- Rosnące wpływy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej zagrażają rozdziałowi Kościoła od państwa, a także zagrażają innym oficjalnym wyznaniom - ostrzegają w liście prezydenta Władimira Putina znani rosyjscy naukowcy.

- Polska jest zadowolona ustaleń w sprawie systemu głosowania w Radzie UE i nie będzie się upierać przy blokowaniu decyzji przez dwa lata - nieoczekiwanie stwierdziła Anna Fotyga po posiedzeniu szefów MSZ państw UE. Przed spotkaniem zapowiadała, że "pewne kwestie" chce jeszcze wyjaśnić.

- Kierowca najprawdopodobniej nie potrafił wykorzystać sprzętu, którym dysponował - uważa dyrektor PKS Tychy. Zwraca on uwagę, że to najprawdopodobniej płonąca opona spowodowała wybuch pożaru autokaru.

Droga krajowa RN85, zwana też Drogą Napoleona, to miejsce, które pochłonęło już wiele ofiar. W niedzielę zginęło tam 26 Polaków. 34 lata wcześniej, 19 lutego 1973 r., dokładnie w tym samym miejscu, także w wypadku autokaru, zginęły 43 osoby.

- Konstytucja Rosji, tak jak konstytucje innych państw, umożliwia różne interpretacje w zależności od okoliczności - uważa brytyjski ambasador w Moskwie Anthony Brenton. Rosja odmówiła ekstradycji byłego agenta KGB powołując się na konstytucję.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość spełnienia żądań afgańskich talibów, odpowiedzialnych za uprowadzenie dwóch niemieckich inżynierów we wschodnim Afganistanie. Niemieckie wojska pozostaną w tym kraju.

Siódmy i ostatni tom przygód Harry'ego Pottera bije wszelkie rekordy sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. - Ta histeria przypomina pierwszą wizytę Beatlesów w USA - mówią wydawcy. Bukmacherzy zmniejszyli stawkę na to, że J.K. Rowling napisze ósmy tom, z 8/1 do 6/1.

Rząd Korei Południowej wprowadził całkowity zakaz wyjazdu swych obywateli do Afganistanu w związku z porwaniem w tym kraju 23 południowokoreańskich wolontariuszy.

Jeszcze w poniedziałek do Bułgarii mogą wrócić więzione od ośmiu lat pielęgniarki i palestyński lekarz, uznani winnymi umyślnego zarażenia wirusem HIV 438 libijskich dzieci.

Wypadek polskiego autokaru na czołówkach francuskich gazet. "Ta droga wystawia jadące nią pojazdy na sporą próbę i budzi strach nawet wśród mieszkańców Grenoble" - pisze "Le Figaro" o trasie RN85, z której autobus stoczył się do przepaści.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdecydowanie wygrała wybory do tureckiego parlamentu uzyskując blisko połowę głosłów. Jej szef, premier Recep Erdogan, natychmiast zadeklarował determinację w przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość spełnienia żądań talibskich porywaczy dwóch niemieckich inżynierów we wschodnim Afganistanie.