Centroprawica Silvio Berlusconiego utrzymuje przewagę nad centrolewicową Partią Demokratyczną - wynika z sondażu, opublikowanego w poniedziałek w dzienniku "La Repubblica". Kolejne wybory do włoskiego parlamentu zaplanowano na kwiecień.

W Indonezji zniesiono ostrzeżenie przed tsunami, którego obawiały się władze po porannym trzęsieniu ziemi na Sumatrze. Trzęsienie ziemi miało siłę 7,2 stopnia w skali Richtera.

Nicolas Sarkozy nie popisał się. Gdy w sobotę, podczas paryskich Międzynarodowych Targów Rolnych jakiś mężczyzna powiedział do prezydenta Francji: - Nie dotykaj mnie, bo mnie ubrudzisz. W odpowiedzi Sarkozy kazał "spływać durniowi".

Jedno z sunnickich ugrupowań rebelianckich zamieściło w internecie film wideo, na którym pokazano sceny zabójstwa dwunastu nepalskich pracowników amerykańskiej firmy w Iraku. Już wiadomo, że film pochodzi z 2004 roku.

Sąd w Chinach skazał 17 osób na kary więzienia, w tym 3 na dożywocie, za zaniedbania i wykroczenia w zarządzaniu kopalnią węgla - podała w poniedziałek agencja prasowa Xinhua. W ubiegłym roku doprowadziły one do tragicznej katastrofy górniczej i śmierci 105 górników.

Ośmiu tureckich żołnierzy zginęło w niedzielę w trwającej od zeszłego tygodnia ofensywie antykurdyjskiej w północnym Iraku - podano w poniedziałek w Ankarze

Serbski rząd zamierza wysłać do Kosowa swoich ministrów. Mają w ten sposób zaznaczyć, że Belgrad wciąż uważa Kosowo za swoją część. Z kolei do Belgradu przylatuje pierwszy wicepremier Rosji i pewniak w wyborach prezydenckich - Dmitrij Miedwiediew.

Znów niespokojnie w Strefie Gazy. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło co najmniej trzech bojowników Hamasu, a kolejnych trzech jest poważnie rannych. Palestyńczycy nie zastosowali się do ostrzeżeń Izraela i próbowali przekroczyć zablokowaną od miesiąca granicę.

Niespodzianek nie było: brat Fidela Castro Raul został nowym prezydentem Kuby. Był jedynym kandydatem. Decyzję podjęło Kubańskie Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej. Raula czeka pięcioletnia kadencja.

66-letni Li Miung-bak został zaprzysiężony w Seulu na prezydenta Korei Południowej. To polityk o poglądach konserwatywnych, zwyciężył w wyborach 19 grudnia ub.r. Wcześniej był biznesmenem, prezesem wielkiego koncernu budowlanego i burmistrzem Seulu.

Siły ONZ interweniowały tuż przy północnej granicy Kosowa z Serbią. Powodem było ustawienie przez Serbów posterunku granicznego na terytorium Kosowa - 20 km od rzeczywistej granicy w głąb jego terytorium.

Kilka tysięcy Serbów manifestowało w Wiedniu i Salzburgu przeciwko proklamowaniu niepodległości Kosowa przez jego albańskich przywódców. Tymczasem w szwajcarskiej Genewie manifestowali zwolennicy niepodległości Kosowa - tam było bardziej pokojowo.

„Pięść rewolucji”, czyli Raul Castro, przejął ster władzy na Kubie z rąk schorowanego brata. Zawsze bezwzględnie lojalny, zawsze w cieniu charyzmatycznego Fidela, teraz zajął jego miejsce. Zakonserwuje reżim, czy doprowadzi do jego demokratyzacji? Przeczytaj sylwetkę nowego prezydenta Kuby.

Słusznie martwił się Andrzej Wajda, że wiedza na temat zbrodni katyńskiej jest w Europie niewystarczająca. Jego film miał ją przybliżyć światu. Czasem nieskutecznie. Największy dziennik szwedzki "Dagens Nyheter" informując o nominacji dla filmu Wajdy podał, że opisuje on zbrodnię... hitlerowców.

W irackim Kurdystanie, na północy Iraku, zginęło od początku tureckiej ofensywy zbrojnej, 112 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - podał w niedzielę turecki sztab generalny na swojej stronie internetowej. Są także straty po stronie tureckiej: 15 żołnierzy.

System wyboru filmów, ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii produkcji nieanglojęzycznych, jest anachroniczny i niesprawiedliwy - ocenia włoska agencja prasowa Ansa na kilkanaście godzin przed tegoroczną ceremonią rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Co najmniej 25 szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w zamachu samobójczym, dokonanym w Iskandrii, na południe od Bagdadu - poinformowały władze Iraku. Liczba zabitych może się zmienić - kilkadziesiąt osób jest rannych.

40-letni stary liniowiec Queen Elisabeth 2 i dwumiesięczny luksusowy statek Queen Victoria spotkały się w porcie w Sydney. Niecodzienne wydarzenie obserwowało tysiące mieszkańców Sydney.

Carla Bruni wzięła udział w pierwszym publicznym wydarzeniu jako żona prezydenta Sarkozy'ego. Spotkała się z rodziną francusko-kolumbijskiej polityk Ingrid Betancourt w szóstą rocznicę jej niewoli.

Wyścig Demokratów po prezydencką nominację nabiera rumieńców. Hillary Clinton oskarżyła Baracka Obamę o "rażące kłamstwo" w kwestii jej programu opieki zdrowotnej.