Rośnie tragiczny bilans ofiar bombardowanej przez Izrael Strefy Gazy. Podczas zabawy przed własnym domem zginęło trzech małych Palestyńczyków - poinformowały źródła szpitalne.

Kilka zachodnioeuropejskich gazet jest mocno sceptycznych wobec czeskiej prezydencji Unii Europejskiej, która zaczęła się 1 stycznia. Najostrzej zaatakował belgijski "Le Soir".

Niemal 300 cudzoziemców uciekło już z bombardowanej przez Izrael Strefy Gazy. Mieszkający w Strefie Polacy nie zamierzają nigdzie się ruszyć.

Naukowcy z Francji i USA rozwiewają nasze wątpliwości, dotyczące pokojowego przejęcia władzy na Ziemi przez Homo sapiens. Nasz główny konkurent, Neandertalczyk, według najnowszych badań nie zniknął z powierzchni ziemi przez zmiany klimatu, a przez porażkę w starciu z naszymi przodkami.

Najpierw było wezwanie pomocy od frachtowca w Zatoce Adeńskiej, a potem szybka akcja francuskiego okrętu wojennego. Tym razem somalijskim piratom się nie poszczęściło.

Już siódmy dzień trwają izraelskie naloty na Strefę Gazy i odwetowe ataki rakietowe Hamasu. "Fox News" ostrzega nawet, że palestyńskie rakiety mogą zagrozić tajnemu izraelskiemu reaktorowi w Dimonie.

Kiedyś bywało hucznie i uroczyście, ale w tym roku obchody rocznicy kubańskiej rewolucji wypadły nadzwyczaj skromnie. Zabrakło nawet jej głównego autora Fidela Castro, który schorowany nie pokazuje się już publicznie.

Rok 2009 to szczególny okres dla mieszkańców Wilna. Przez ten czas stolica Litwy nosić będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dla miasta oznacza to promocję na skalę światową, zaś sami Litwini mogą liczyć na mnóstwo atrakcji kulturalnych.

Gangi polskich Romów wykorzystują swoich rodaków, najpierw ściągając ich na Wyspy Brytyjskie, a później zmuszając do niewolniczej pracy przy remontach domów. O całej sprawie pisze "Dziennik".

Edukatorzy w akcji. Najpierw ukradli kosztowną rzeźbę z posiadłości znanego finansisty Bernarda Madoffa, a później zwrócili ją z notką adresowaną "Do Berniego Kanciarza". Madoff oskarżony jest o zdefraudowanie około 50 miliardów dolarów.

Prawie 450 obcokrajowców będzie mogło, za zezwoleniem Izraela, opuścić Strefę Gazy - pisze agencja Reutera powołując się na urzędnika izraelskiego ministerstwa obrony. Jednak Polacy tam mieszkający, nie zamierzają wyjeżdżać. Jednocześnie Izraelczycy przygotowują się na "dzień gniewu".

Tysiące ludzi maszerowało w Nowy Rok ulicami Kijowa z okazji 100. urodzin Stepana Bandery - przywódcy ukraińskich nacjonalistów. Podobne marsze organizowano też w Lwowie i Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów) - gdzie na uroczystość odsłonięcia pomnika Bandery przyszło aż 10 tys. ludzi.

Jeden z przywódców radykalnego ugrupowania Hamas Nizar Rajan zginął w czwartek w izraelskim nalocie na Strefę Gazy - podały palestyńskie źródła medyczne. Razem z nim zginęły także jego cztery żony i troje dzieci - informuje Hamas.

- Ukraina ograniczyła dostawy rosyjskiego gazu do państw Europy Zachodniej o 21 mln metrów sześciennych na dobę - oświadczył w czwartek prezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Ołeh Dubyna. Wcześniej prezydent Wiktor Juszczenko zapewniał, że odcięcie rosyjskiego kurka dla Kijowa nie będzie miało wpływu na przepływ surowca do krajów UE.

Co najmniej pięciu ludzi zginęło, a około 50 zostało rannych w trzech zamachach bombowych w mieście Gauhati w indyjskim stanie Asam. To pierwsze zamachy w tym regionie od serii października. Wtedy w czterech miastach zginęło 77 ludzi.

Barack Obama - amerykański prezydent elekt zapowiedział, że zlikwiduje niesławne więzienie w Guantanamo. I ruszyła giełda pomysłów - kto przygarnie osadzonych tam więźniów. Niemcy, Portugalia, może Hiszpania? Teraz na tapecie jest Wielka Brytania.

Misję dyplomatyczną UE na Bliski Wschód zamierza zorganizować premier Czech Mirek Topolanek. Końca konfliktu wciąż tam nie widać - na granicy Strefy Gazy i Izraela niemal bez przerwy spadają pociski.