Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula zaapelował do kandydatów na prezydenta USA, Baracka Obamy i Johna McCaina, aby znieśli wizy wjazdowe do USA dla Polaków.

Wielki dziennik amerykański - "Chicago Tribune" - poparł demokratycznego kandydata na prezydenta Baracka Obamę, idąc w ślady "The Washington Post" i "Los Angeles Times".

Watykan potwierdza: papież Benedykt XVI nie podpisze beatyfikacji swojego poprzednika Piusa XII. Powód? Papież chce mieć dobre stosunki z Żydami.

Tysiące Austriaków, w tym prezydent Heinz Fisher oraz syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - Saif al-Islam pożegnali w sobotę Joerga Haidera, szefa rządu austriackiej Karyntii. Prawicowy polityk zginął 11 października, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

Już czwarty dzień trwają starcia między policją a kolumbijskimi Indianami. Ci drudzy twierdzą, że policja z rozmysłem zabija liderów ich ruchu. W ostatnich miesiącach do walk Indian z policją dochodziło wielokrotnie.

Ponad 100 osób zostało zatrzymanych podczas starcia milicji z uczestnikami marszu na rzecz uznania zasług Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w walkach II wojny światowej. Kto ponosi winę? Nawet nacjonaliści odżegnują się od demonstracji.

Rosyjskie siły rozpoczęły operację wojskową w Inguszetii - najbiedniejszej i najbardziej - obok Czeczenii - niespokojnej republice. To odpowiedź na wcześniejszy atak rebeliantów, którzy mieli ostrzelać z granatników przeciwpancernych i broni automatycznej konwój rosyjski. Rebelianci mówią o kilkudziesięciu zabitych żołnierzach, ale rosyjskie władze tego nie potwierdzają.

Co najmniej 130 młodych mężczyzn może uniknąć zasądzonej kary śmierci - ocenia amerykańska organizacja praw człowieka Human Rights Watch. To miałby być pierwszy skutek wydanego w sobotę przez irański sąd zakazu egzekucji na osobach poniżej 18 roku życia, których skazano za "przestępstwa związane z narkotykami". Najpierw jednak zakaz musi zostać zatwierdzony przez irański parlament.

Dwa dni po przeprowadzonej przez SS w rzymskim getcie łapance Żydów w październiku 1943 r. papież Pius XII milczał na ten temat. Podczas rozmowy z brytyjskim dyplomatą stwierdził jedynie, że Niemcy zachowują się "poprawnie" wobec Watykanu.

Dziesiątki tysięcy Irakijczyków wyległo na ulice Bagdadu w proteście wobec amerykańsko-irakijskiego paktu bezpieczeństwa. To odzew na wezwanie radykalnego szyickiego duchownego Muktada al-Sadra, którego przesłanie odczytał jeden ze współpracowników.

Dramatyczna historia w Sao Paolo. Młody człowiek, który od tygodnia więził swoją byłą dziewczynę i jej koleżankę, postrzelił obie zakładniczki. Spanikował dopiero na widok policjantów, którzy chcieli wejść do jego domu po drabinie.

Kryzys finansowy nie ominął Antypodów. Dość przecież do tej pory zamożna Australia, boleśnie odczuwa jego konsekwencje. Przed jednym z kościołów w Brisbane ustawiła się ponadsześciotysięczna kolejka po darmową żywność.

Słabnąca gospodarka i wzrost bezrobocia to główne powody, dla których władze Wielkiej Brytanii zdecydowały się ograniczać liczbę imigrantów.

Sarkozy woli Busha od frankofonii - komentowały tytuły prasowe we francuskojęzycznym Quebecu, niezadowolone ze zbyt krótkiej, ich zdaniem, wizyty prezydenta Francji na szczycie państw francuskojęzycznych w Kanadzie.

Londyńskie tajne, podziemne tunele, jeszcze z czasów II Wojny Światowej - na sprzedaż. Nitki podziemnych dróg miały pierwotnie stanowić schron dla ośmiu tysięcy ludzi. Po wojnie mieściła się tam, między innymi, centrala telekomunikacyjna, przez którą przebiegała "gorącą linia" łącząca Waszyngton z Moskwą.

Rosja i Kuba nawiązują do długoletniej tradycji i zacieśniają stosunki. Kiedyś symbolem ich współpracy były instalacje rakietowe, teraz stanie się nim rosyjska cerkiew w centrum Hawany.

Najpierw Katrina, potem Gustav i Ike - Nowy Orlean, ze światowej stolicy jazzu i bluesa, zmienia się powoli w światową stolicę huraganów. Jak żyje się w mieście, które wciąż musi podnosić się z ruin sprawdzała reporterka TVN24 Agata Adamek.

Praga nie może otrząsnąć się po pożarze, w którym niemal doszczętnie spłonęło zachodnie skrzydło zabytkowego Pałacu Przemysłowego. Czeskie media spekulują, co do przyczyn i wstępnie szacują straty: ponad 500 mln koron czeskich (ok. 71 mln zł). Ta kwota może się nawet podwoić.

Jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Ameryce doczekała się właśnie największej w swej historii donacji. W sumie darczyńca przekazał uczelni 31 dzieł sztuki, w tym trzy obrazy Pabla Picassa. A donatorką jest absolwentnka uczelni Emili Rauh Pulitzer - wdowa po magnacie prasowym Josephie Pulitzerze Juniorze.