- Nikt po nas nie przyjechał, ani nie podał żadnej informacji – informuje siostra Dominika Laskowska, pallotynka. Mimo obietnic oenzetowskiej misji, polskie siostry zakonne nie zostały ewakuowane z miejscowości Rutshuru do Gomy. W Demokratycznej Republice Konga trwa wojna pomiędzy rebeliantami a rządem.

Idea niezawisłości Tybetu w jakiejkolwiek formie i zakresie "pozostaje poza wszelką dyskusją". Rozmowy władz chińskich z wysłannikami Dalajlamy nie przyniosły żadnych rezultatów.

- Teraz Kościół jest gotów na czarnoskórego papieża - powiedział po zwycięstwie Baracka Obamy arcybiskup Atlanty, Wilton Daniel Gregory.

- Barack Obama jest jednym z dwóch demokratycznych kandydatów na prezydenta od 1960 roku, który zaimponował mi na pierwszym spotkaniu - mówi prof. Zbigniew Brzeziński w specjalnym wywiadzie dla TVN24. W rozmowie z Maciejem Wierzyńskim ocenia, jakie wyzwania stoją przed nowym prezydentem i jaką rolę może on odegrać w stosunkach Ameryki z Polską i Europą.

W tym roku wielkość dziury ozonowej znowu zapisała się niechlubnym rekordem w obserwacjach prowadzonych przez NASA. Zajmuje już obszar równy 27 milionów kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że jest już trzy razy większa od Europy!

Chiny podpisały z Tajwanem serię ważnych umów dwustronnych, które mają zbliżyć do siebie zwaśnione strony. Spotkanie odbyło się w atmosferze protestów tajwańskiej opozycji, zarzucającej prezydentowi zbytnią uległość wobec Pekinu. Jednocześnie chiński MSZ zaapelował do Baracka Obamy, żeby nie wspierał Tajwanu.

Kenia w euforii po zwycięstwie Baracka Obamy. W Kogelo, rodzinnej wiosce Obamów, kuzyni prezydenta - elekta, wyprawili z okazji jego wygranej ogromną ucztę. A prezydent Kenii, 5 listopada wyjątkowo pozwolił rodakom świętować i nie pracować.

Cztery osoby zginęły a 20 zostało rannych, kiedy kierowca ciężarówki wjechał w tłum licealistów wychodzących ze szkoły na południu Chin. Mężczyzna chciał w ten sposób odreagować kłótnię z policjantami.

Korea Północna walczy ze spekulacjami na temat problemów zdrowotnych jej wodza - Kim Dzong Ila. Władze poinformowały o inspekcji, jaką Kim miał przeprowadzić w dwóch jednostkach wojskowych i zaprezentowały z nich zdjęcia. Przywódca chodzi z żołnierzami, klaszcze w dłonie i oczywiście - pozuje do zdjęć.

Wojna kolumbijskich władz z narkotykowymi gangami trwa. Tym razem, kolumbijskie wojsko przechwyciło zbudowaną przez przemytników łódź podwodną. Przestępcy wykorzystywali jednostkę do przemytu kokainy. Jednorazowo mogli przewieźć nią 12 ton narkotyków.

Ostatnią prostą w wyścigu do Białego Domu śledziło przed telewizorami 71,4 mln Amerykanów, zdecydowanie więcej niż w poprzednich wyborach - informuje Nielsen Research Media. Także wydawcy gazet mieli się z czego cieszyć: gazety zostały wykupione na pniu, a ci, którzy nie zdążyli ich kupić polowali w internecie na kopie.

- Nie jest to z pewnością akt przyjazny - mówi o zapowiedziach rozmieszczenie rosyjskich rakiet w Obwodzie kaliningradzkim polski szef dyplomacji radosław Sikorski. Na słowa prezydenta Rosji Dymitrija Miedwiediewa z niepokojem zareagowały także Unia Europejska i NATO.

Świat gratuluje Barackowi Obamie wyboru na prezydenta USA, media mówią o euforii amerykańskich obywateli i wielkich nadziejach, a Jan Rokita chłodnym okiem "zamyśla się nad tą obamomanią" i przestrzega: - Jest ona śmieszna, jak każde zjawisko popkultury. Z punktu widzenia Polski ten wybór może nie być korzystny - mówił w "Magazynie 24 godziny".

- Barack Obama nie jest królem Ameryki. Jak każdy człowiek ma ograniczenia - tak zwycięstwo demokraty w amerykańskich wyborach prezydenckich skomentowała w "Magazynie 24 Godziny" Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka i laureatka Nagrody Pulitzera.

- To wielkie przeżycie, bo narodziła się nowa Ameryka bez uprzedzeń, bez podziałów. To dzień historyczny dla Amerykanów, ale i dla nas - przekonywał w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski komentując wygraną Baracka Obamy w wyborach. Były prezydent cieszy się, ale i przestrzega nowego lokatora Białego Domu przed ciężarem zadania, którego się podjął.

Wielbi pokój i odcina się od terroryzmu, ale piętno ojca ciągnie się za nim od kilkunastu lat. Omar Osama bin Laden, syn słynnego terrorysty, nie dostał azylu w Hiszpanii.

Amerykańskie samoloty zbombardowały uczestników przyjęcia weselnego na południu Afganistanu, twierdzą Afgańczycy. W nalocie miało zginąć 37 osób, w tym 23 dzieci i 10 kobiet.

Już 55 osób zostało skazanych w Tybecie na kary od trzech lat więzienia do dożywocia za udział w zamieszkach, do których doszło 14 marca w Lhasie - poinformowała w środę państwowa telewizja chińska CCTV.

Mistrz techno-thrillerów, scenarzysta i producent filmowy Michael Crichton zmarł w Los Angeles. Polscy czytelnicy znają go przede wszystkim z powieści "Park jurajski", "Kula" i "System". Był też twórcą popularnego na całym świecie serialu "ER" (w polsce znanego jako "Ostry dyżur").