Ofensywa lankijskiej armii przeciwko Tamilskim Tygrysom weszła w kolejną fazę. Wojska rządowe zdobyły ważny bastion rebeliantów - Przełęcz Słoniową na półwyspie Dżaffna.

Rosja sama sobie szkodzi każąc Gazpromowi odciąć dopływ gazu na Zachód, uważa Władimir Miłow, były członek rosyjskiego rządu, a dziś działacz antykremlowskiej opozycji.

Poważne oskarżenie pod adresem Izraela padło ze strony jednej z agend ONZ. Według niej najpierw izraelscy żołnierze spędzili 110 cywilów palestyńskich do budynku szkoły, później ją zbombardowali. Zginęło 30 Palestyńczyków. Ze względów bezpieczeństwa ze Strefy Gazy wycofuje się Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Paradoksalnie, na zakręceniu kurka przez Gazprom ucierpiało najbardziej rosyjskie z ukraińskich miast. W Sewastopolu, siedzibie stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, od czwartku w kranach nie ma ciepłej wody.

Coraz bliżej postawienia w stan oskarżenia gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha, któremu zarzuca się m.in. próbę handlu senatorskim mandatem prezydenta-elekta. Ponadpartyjny komitet stanowego parlamentu jednogłośnie opowiedział się za impeachmentem. Teraz potrzebna jest decyzja całej Izby.

Komisja Europejska potwierdziła rano zawarcie z Ukrainą i Rosją porozumienia o wysłaniu obserwatorów, którzy mają monitorować tranzyt rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę. Unijna misja zostanie wysłana jeszcze dziś. Rosja żądała takiej kontroli, zanim odkręci kurki z gazem, bo podejrzewa Ukrainę o kradzież surowca.

Kawałki lodu wielkości samochodu osobowego, które oberwały się z lodowca, zabiły w Nowej Zelandii dwójkę australijskich turystów.

Bardzo głośny, nieznany dotąd kosmiczny szum, odkrył zespół z NASA Goddard Space Flight Center, kierowany przez doktora Alana Koguta. Od teraz nasłuchiwanie wszechświata staje się jeszcze trudniejszym zadaniem, twierdzą naukowcy.

Ze Strefy Gazy od początku konfliktu cały czas uciekają cudzoziemcy. Pochodzącą z Ukrainy Olverę al-Dżarę i jej dwuletnie dziecko zabiła izraelska bomba. Tymczasem w nocy Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, żądającą natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych w Strefie Gazy i całkowitego wycofania z rejonu sił izraelskich. Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.

Dowodzący operacjami Al-Kaidy w Pakistanie Usama Al-Kini i jego prawa ręka, Szejk Ahmed Salim Swedan, prawdopodobnie są martwi - donosi jeden z amerykańskich oficjeli z frontu wojny z terroryzmem. Z enigmatycznej informacji wynika tyle, że mężczyźni zginęli na pograniczu z Afganistanem.

Krwawe echa konfliktu w strefie Gazy dosięgnęły Norwegii. Około tysiąca propalestyńskich demonstrantów zaatakowało w czwartek w Oslo uczestników proizraelskiej manifestacji, paląc flagi i rzucając koktajlami Mołotowa. Policja interweniowała przy użyciu gazu łzawiącego.

Izraelczycy ostrzelali w czwartek konwój ONZ, zabijając przy tym dwie osoby. To zadecydowało o zawieszeniu przez UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim) pomocy w Strefie Gazy. Atak na oenzetowski konwój potępił sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun. Izraelskie władze wyraziły całkowite wsparcie dla organizacji humanitarnej.

Córkę urodziła zaledwie pięć dni temu, a już wróciła do pracy. Mowa nie o byle kim, bo o francuskiej minister sprawiedliwości, Rachidzie Dati. Opinia Francuzów na temat pani minister jest podzielona: niektórzy ją podziwiają, inni uważają za... dziwną.

W jednej z brytyjskich farm zepsuła się wiatrowa turbina. Ale tamtejsi mieszkańcy znaleźli już winnego: to UFO.

Stworzenie lub co najmniej zachowanie trzech milionów miejsc pracy, obniżenie podatków oraz inwestycje w rozwój "zielonej gospodarki" - Barack Obama zdradził swój plan na ratowanie amerykańskiej gospodarki.

Wznowiono ewakuację cudzoziemców ze Strefy Gazy. Tylko w czwartek region opuściło 250 cudzoziemców i Palestyńczyków o podwójnym obywatelstwie. Wśród ewakuowanych znalazło się także pięciu Polaków.

- Hezbollah nie wiedział nic o czwartkowym ostrzale rakietowym wymierzonym w Izrael - twierdzi przedstawiciel organizacji w libańskim rządzie Mohammed Fnejsz. Tymczasem Izrael odpowiedzialnością za poranny atak obarczył libańskie władze. - Choć coraz bardziej prawdopodobnym jest, że za ostrzał odpowiadają Palestyńczycy, Izrael nie zwalnia z odpowiedzialności libańskich władz - powiedział Rafi Eitan, członek izraelskiej rady ministrów. Z terytorium Libanu wystrzelono w kierunku Izraela co najmniej trzy rakiety.

Nie wykluczone, że głośne porwanie Nataschy Kampusch przez Wolfganga Prokopila, nie było jedynym przestępstwem, jakie oprawca ma na koncie. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która twierdzi, że i ona była ofiarą pedofila.

Palestyńskie organizacje - w tym Hamas - są bardzo sceptyczne wobec pokojowej propozycji Egiptu. - Nie widzimy w egipskiej inicjatywie przekonującej podstawy do rozwiązania kryzysu - oznajmił w ich imieniu Chaled Abdel-Madżid, szef Frontu Walki Palestyńskiej oraz rzecznik organizacji palestyńskich w Damaszku.