Tylko szczęście i zimna krew uratowały życie tureckim dziennikarzom, którzy w niedzielę dostali się pod rosyjski ostrzał w pobliżu Gori. W piątek turecka telewizja ujawniła wstrząsające zdjęcia z incydentu.

- Rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce jest wymierzone w Rosję - mówi rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, a wraz z nim rosyjscy dyplomaci. Sztab generalny armii oskarża Waszyngton o pogarszanie stosunków z Rosją. W ostrych słowach podpisanie porozumienie między Polską i USA w sprawie rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej nad Wisłą krytykują również deputowani do Dumy.

Rosja coraz ostrzej reaguje na polsko-amerykańskie porozumienie ws. tarczy antyrakietowej. - Taki obiekt jak baza USA zawsze jest wśród celów niszczonych przez drugą stronę w pierwszej kolejności - ostrzegł zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Anatolij Nogowicyn.

- Niektóre rosyjskie działania były nieproporcjonalne - stwierdził dyplomatycznie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czarnomorskim Soczi spotkała się z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewiem. Równolegle do Merkel na Kaukaz ruszyła sekretarz stanu USA Condoleezza Rice. W Tbilisi Amerykanka przedstawia Gruzinom założenia porozumienia pokojowego przygotowanego przez Nicolasa Sarkozy'ego.

Wypadek autokaru z Polakami, do którego doszło w środę w Rumunii, to nie jedyna tragedia na drogach tego kraju. W wypadku zginął również polski kierowca TIR-a, który uderzył w jadącą przed nim ciężarówkę.

Co najmniej trzy z 10 osób, które w czwartek wieczorem trafiły do szpitala po wypadku bułgarskiego autokaru z polskimi uczniami w Rumunii, będą wymagały dalszego leczenia. Prawdopodobnie zostaną jeszcze w rumuńskim szpitalu albo wrócą do Polski karetką.

Od 24 godzin w Gruzji nie padł ani jeden strzał, zapewnia rosyjski sztab generalny, podczas gdy ok. 130 rosyjskich wozów opancerzonych zajęło gruzińską bazę wojskowej pod Senaki. - Znaleźliśmy mnóstwo amerykańskiej broni - obwieścili generałowie.

Już jedna puszka napoju energetycznego Red Bull może zwiększyć ryzyko zawału serca lub wylewu, nawet u młodych ludzi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Według nich, godzinę po wypiciu napoju układ naczyniowy człowieka przestaje działać normalnie.

Dwóm Polakom nie udał się przemyt kokainy. Mężczyźni zostali aresztowani na lotnisku w Belfaście przez brytyjskie służby graniczne (UKBA) podczas próby wwiezienia narkotyków do Wielkiej Brytanii.

Uzbrojeni sprawcy grozili w czwartek w gruzińskim mieście Gori pracownikom ONZ i ukradli im samochody - poinformował, cytowany przez AFP, przedstawiciel Narodów Zjednoczonych.

Na ekrany brytyjskich kin wchodzi film fabularny o polskich imigrantach w Londynie. Już otrzymał nagrodę na Festiwalu w Edynburgu. Opowiada o przyjaźni dwóch dojrzewających nastolatków: Anglika i Polaka. Chłopcy żyją na społecznym marginesie i są zagubieni w świecie dorosłych.

Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner spotka się z przebywającym we Francji duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV - poinformował w czwartek późnym wieczorem buddyjski mnich i jego bliski współpracownik Matthieu Ricard.

43-letni Niemiec z Lubeki i jego żona, pochodząca z Gruzji, zostali ciężko ranni w okolicach miasta Gori. Wraz z nimi podróżowała dwójka dzieci, którym jednak nic się nie stało - poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak działa i kogo ochroni tarcza antyrakietowa? Dlaczego ma być ulokowana w Polsce? I jak działają rakiety Patriot, które m.in. dostaniemy w ramach umowy o tarczy? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć.

- Uważam, że padło kilka słów za dużo - tak premier Donald Tusk skomentował w TVN24 wtorkowe przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na wiecu w Tbilisi. - Ale to była sytuacja szczególna - przyznał premier.

Moskwa odpowiada na polskie zaangażowanie w konflikt Gruzji i porozumienie z USA ws. budowy tarczy antyrakietowej. Swoją wizytę w Warszawie odwołał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Rosjanie wprowadzili godzinę policyjną w zajętych gruzińskich miastach. Wojsko stoi obecnie w Senaki na zachodzie kraju, porcie Poti nad Morzem Czarnym i Gori na wschodzie Gruzji. Ponad 100 pojazdów armii rosyjskiej koncentruje się dwa kilometry od centrum miasta Zugdidi, w zachodniej Gruzji.

Waszyngton uznaje rosyjskie oświadczenia poddające w wątpliwość integralność terytorialną Gruzji za "pogróżki" i nie będzie na nie wcale zwracać uwagi, wynika z oświadczenia Białego Domu. Tymczasem prezydent Francji wysyła do Gruzji "pewne dokumenty", które mogą zmusić Tbilisi do ustępstw.