Noc z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W Czechosłowacji trwa Praska Wiosna, czyli walka o demokratyzację ustroju komunistycznego. Inwazja wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii tłumi jednak tę nadzieję. 40 lat po tym wydarzeniu nie ma już Czechosłowacji, ale Czesi tamtego dramatu nie zapomnieli.

Papież nie zapomina o rodakach swojego wielkiego poprzednika. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo, Benedykt XVI zwrócił się do ofiar niedawnych huraganów, które nawiedziły nasz kraj. Powiedział po polsku, że modli się w intencji poszkodowanych.

W obecności prezydenta, premiera i marszałków parlamentu szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podpisał z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice umowę o budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Brytyjski rząd jest "w pełni solidarny" z Gruzinami - zapewniał w Tbilisi szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband. Brytyjczyk zjawił się w Gruzji bezpośrednio po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Dzień po krwawym zamachu na wschód od Algieru, w którym zginęły 43 osoby, w Algierii znów wybuchły bomby. W miejscowości Bouira zginęło co najmniej 11 osób, a 31 zostało rannych.

Dla somalijskich piratów nawet ładunek oleju palmowego jest wystarczająco kuszący. U wybrzeży Afryki porwali właśnie malezyjski tankowiec płynący z olejem do Europy.

Ten kontrakt wart jest co najmniej pół miliona funtów, choć podpisany został 46 lat temu. Mowa o pierwszym kontrakcie zespołu The Beatles - dokument wkrótce pójdzie pod młotek.

Stanom Zjednoczonym grozi katastrofa zdrowotna - do 2015 roku trzech na czterech Amerykanów będzie otyłych lub będzie miało nadwagę.

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Gruzji, zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni i obietnicą złożoną przez prezydenta Miedwiediewa - powiedział wicedyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Matthew Bryza. Są doniesienia o brutalnym postępowaniu rosyjskich wojsk na zajętych terenach.

Radovan Karadżić, były przywódca bośniackich Serbów, sądzony przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, zażądał zmiany sędziów uczestniczących we wstępnej rozprawie. Oświadczył, że jeden z nich brał udział w podobnych procesach i może nie być obiektywny.

Co najmniej 13 osób zostało rannych w pożarze egipskiego parlamentu jaki wybuchł we wtorek Kairze.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że Rosja do 22 sierpnia wycofa swoje siły w Gruzji na pozycje określone w porozumieniu o zawieszeniu broni.

Firma budowlana odpowiedzialna za katastrofę pociągu w czeskiej Studence zapowiada odszkodowania dla ofiar wypadku. Rodziny, które straciły swoich bliskich dostaną po 250 tys. koron czeskich (15,1 tys. dolarów), pozostałe wypłaty będą uzależnione od stopnia poniesionych obrażeń.

Rosję za działania wojenne w Gruzji skrytykowała już połowa świata. Teraz premiera Władimira Putina ostro krytykuje rosyjska opozycja, zarzucając mu prowadzenie "agresywnej" polityki zagranicznej przypominającej czasy imperium sowieckiego.

Sojusz Północnoatlantycki zgodził się powołać do życia Komisję NATO-Gruzja, zaś zamroził prace w działającej od 2002 roku Radzie NATO-Rosja. - Nasze relacje z Federacją Rosyjską nie mogą pozostać w dotychczasowym kształcie - mówił szef Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer na konferencji prasowej w Brukseli.

Moskwa niezadowolona ze stanowiska NATO ws. konfliktu kaukaskiego. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uznał, że Sojusz próbuje ocalić "przestępczy reżim" w Tbilisi.

Dziewczynki, które zgodnie z nepalską tradycją są zabierane z domów i umieszczane w świątyniach jako wcielenia bogini Taledźu, będą miały prawo do opieki medycznej i podstawowego wykształcenia. Dziś rano zdecydował o tym Sąd Najwyższy Nepalu.

- Unia Europejska może podjąć kroki, jeśli Rosja - wbrew obietnicy - nie wycofa wojsk z Gruzji - ostrzegł we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, którego kraj przewodniczy obecnie UE.

Jaap de Hoop Scheffer uznał jako "żałosne" groźby Moskwy wysuwane w związku ze zgodą polskiego rządu na instalację amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Jako Sekretarz Generalny czuję się w obowiązku stanąć po stronie Polski - mówił na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu NATO w sprawie konfliktu kaukaskiego.