Koniec 2011 r. to termin wycofania amerykańskich żołnierzy z Iraku - podaje "Washington Post" i telewizja CNN. Do ustalenia tej daty doszło podczas nieoczekiwanej czwartkowej wizyty Condoleezzy Rice w Bagdadzie.

Dzień po zerwaniu przez Rosję współpracy z NATO, niemiecki minister wystąpił z pojednawczym krokiem. - NATO powinno wznowić dialog i militarną współpracę z Rosją, gdy ta wycofa swoje wojska z terytorium Gruzji - powiedział niemiecki minister obrony Franz Josef Jung.

Pakistan czeka kolejna polityczna gorączka. 6 września odbędą się wybory prezydenckie, które wyłonią następcę Perveza Musharrafa. Dotychczasowa głowa państwa zrezygnowała, gdy rządząca koalicja zagroziła rozpoczęciem procedury impeachmentu.

Nadzieje obrońców Michaiła Chodorkowskiego, że zmiana władzy na Kremlu spowoduje zwolnienie ich klienta, okazały się płonne. Sąd w Czycie na Zabajkalu odrzucił wniosek o przedterminowe zwolnienie byłego rosyjskiego oligarchy.

Grupa około stu Izraelczyków wystąpiła do amerykańskiego sądu w Los Angeles z pozwem przeciwko centralnemu bankowi Chin, który oskarżyła o nielegalny transfer dużych sum na konta ekstremistów palestyńskich.

- Nie było innej możliwości - tak Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla Polskiego Radia odpowiedział na pytanie, dlaczego zdecydował się na ofensywę przeciwko osetyjskim separatystom. Zdaniem gruzińskiego prezydenta, Tbilisi tylko uprzedziło rosyjski atak.

Biura kampanii prezydenckiej senatora Johna McCaina w Kolorado i w New Hampshire zostały ewakuowane w czwartek po tym jak trafiły tam listy z groźbami i niezidentyfikowanym białym proszkiem. Ostatecznie przesyłki okazały się niegroźne, a sztabowcy McCaina wrócili do pracy.

Trzy miesiące po tragicznym kataklizmie w Syczuanie, w innej chińskiej prowincji - Junan, zatrzęsła się ziemia. Według wstępnych danych co najmniej 3 osoby zginęły, a 120 tys. musiało opuścić swoje domy.

Światowej sławy rosyjski dyrygent Walerij Gergiew dał koncert w stolicy Południowej Osetii. - Chcę na własne oczy zobaczyć zniszczone miasto, pragnę także oddać hołd poległym - tłumaczył zebranym na głównym placu mieszkańcom Cchinwali. W jego wystąpieniu nie zabrakło ostrych sformułowań pod adresem Gruzji.

Jeszcze sto lat temu ludność Europy stanowiła 15 procent światowej populacji. Do 2050 roku udział ten zmniejszy się aż trzykrotnie. Na "Starym Kontynencie" ubędzie aż 52 miliony ludzi, co stawia nas w obliczu kryzysu demograficznego, którego skutki mogą być tragiczne. Na naszym kontynencie powstaną bezludne pustynie.

- Rosja nie dotrzymuje zobowiązań, na jakie sama się zgodziła - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe. Prezydent Bush domaga się wycofania rosyjskich sił z Gruzji "teraz". Wieczorem minister obrony Rosji zapowiedział, że czołgi wyjadą z Gruzji do piątku wieczorem.

Brytyjczycy, którzy oskarżają swoją monarchinię o rozrzutność tracą poważny argument - królowa Elżbieta wypada blado na liście 15 posiadaczy fortun dziedzicznych. Największym majątkiem może się poszczycić król Tajlandii Rama IX - wynika z listy miesięcznika "Forbes".

Nicolas Sarkozy złożył kondolencje rodzinom polskich żołnierzy poległych w środę w Afganistanie. "Pragnę przekazać wyrazy przyjaźni i solidarności w tej bolesnej próbie" - napisał w listach złożonych na ręce Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Barack Obama i John McCain idą łeb w łeb. Według najnowszego sondażu dziennika "The New York Times" i telewizji CBS News obaj kandydaci na prezydenta USA mają równe szanse na zwycięstwo w listopadowych wyborach.

Władze Chin dbają o "prawomyślność", także w wiosce olimpijskiej. Po tym, jak ponad 40 sportowców biorących udział w igrzyskach ściągnęło z iTunes protybetański album, władze odcięły dostęp do serwisu.

Białoruski minister spraw zagranicznych Siergiej Martynow omówił w czwartek "kroki do poprawy relacji" ze Stanami Zjednoczonymi - podał białoruski resort spraw zagranicznych.

84-letni Nigeryjczyk dostał od władz islamskich ultimatum: albo rozwiedzie się z 82 ze swoich 86 żon, albo zginie. Sytuacji oskarżonego nie polepsza opinia dziwaka, który rzekomo "może bezpośrednio rozmawiać z Allahem".

Morze ognia, rozrzucone wszędzie szczątki samolotu, spalone drzewa - te dantejskie sceny nakręcono tuż po katastrofie samolotu na madryckim lotnisku Barajas. Amatorski film pokazała hiszpańska telewizja TVE.

Rozpoczęły się ćwiczenia NATO w basenie Morza Czarnego, nad którym leży m.in. Gruzja. Rosjanie mówią o prowokacji, ale okręty Sojuszu pojawiły się na drugim końcu morza - u wybrzeży Rumunii.

W ciągu zaledwie 16 lat podwoiła się liczba amiszów w Stanach Zjednoczonych. Nie uznająca elektryczności, samochodów, telewizji i antykoncepcji chrześcijańska sekta liczy już prawie 230 tysięcy osób.