Kolejna górnicza tragedia w Chinach. Tym razem 20 górników zaginęło w kopalni w centrum kraju po tym jak woda zalała jeden z korytarzy. Tylko w ubiegłym roku w kopalniach w Chinach zginęło co najmniej 3,8 tys. górników.

Huragan Ike, który z czwartej kategorii osłabł do trzeciej, znów przybiera na sile i ponownie staje się huraganem czwartej kategorii - poinformowało Narodowe Centrum Huraganów w USA.

Około tysiąca neonazistów przemaszerowało wczoraj w niemieckim mieście Dortmund. W kontrdemonstracji przeszło 600 osób z partii SPD. Ich marsz odbył się pod hasłem "Nazi out".

Tego dnia odłożą na bok politykę, wyborcze topory i walkę o głosy Amerykanów. Przynajmniej obaj zgodnie tak twierdzą. Republikanin John McCain i demokrata Barack Obama we wspólnym oświadczeniu ogłosili, że 11 września, w rocznicę zamachów na World Trade Center, staną obok siebie w "strefie zero".

- Jeśli NATO przyjmie dla Gruzji plan na rzecz członkostwa (tzw. MAP), Rosja zerwie wszelką współpracę i kontakty z sojuszem - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy Pakcie Północnoatlantyckim Dmitrij Rogozin w wywiadzie dla francuskiego "Le Monde". Amerykanie odpowiadają: rozszerzenie NATO będzie kontynuowane.

- Miliony Niemców było zmuszanych przed wypędzeniem do pracy przymusowej - nie tylko dla Związku Radzieckiego, ale także dla Polski, Czechosłowacji i Jugosławii - stwierdziła szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach. - Ta wypowiedź jest skandaliczna - ocenił w TVN24 poseł Paweł Zalewski.

Po ociepleniu stosunków na linii USA-Białoruś, nad zniesieniem sankcji wobec Mińska - na wniosek Polski - zastanawia się też Unia Europejska. - Unia Europejska podejmie pozytywne decyzje w sprawie Białorusi, by odpowiedzieć na zwolnienie przez reżim wszystkich więźniów politycznych - mówił w Awinionie wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE Javier Solana. - Odnotowujemy pozytywną ewolucję władz białoruskich w niektórych sprawach - mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Kolejni skazani Polacy na emigracji. Angielski sąd skazał dwóch naszych rodaków na 20 miesięcy więzienia za uwięzienie i próbę wymuszenia okupu - podaje w sobotę na swych internetowych stronach lokalna gazeta "News & Star".

Przynajmniej 31 osób zginęło, a 23 zostały poważnie ranne, gdy na domy w kairskich slumsach Manszijet Nasser osunęło się w sobotę kamieniste zbocze.

- Unia Europejska postanowiła w sobotę wysłać misję do Gruzji, która będzie monitorować wycofywanie się rosyjskich sił z jej terytorium - poinformował w sobotę szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner. Stało się to podczas drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w Awinionie.

Według nieoficjalnych wyników wyborów prezydenckich w Pakistanie, nową głową państwa został Asif Al-Zardari, wdowiec po byłej premier Benazir Bhutto. Jeśli wyniki się potwierdzą, zastąpi dotychczasową głowę państwa Perveza Musharrafa, który pod naciskiem opozycji w połowie sierpnia, zrezygnował z tej funkcji.

Dziesiątki zabitych, wielu spalonych żywcem, 15 tysięcy osób w obozach uchodźców i 40 tysięcy ukrywających się w lasach - to efekt pogromu chrześcijan dokonanego przez hinduskich ekstremistów w indyjskim stanie Orisa.

Hanna osłabła i z huraganu przekształciła się z w sztorm tropikalny. W sobotę rano sztorm uderzył w atlantyckie wybrzeże USA, w rejonie granicy między stanami Północnej i Południowej Karoliny. Wcześniej żywioł szalał na Haiti, gdzie zabił ponad 500 osób.

Rosja po raz kolejny przekonuje o swojej sile. - Sierpniowy konflikt z Gruzją dowiódł, iż Rosja jest krajem, z którym należy się liczyć - zapewnia w Moskwie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Dyktator jednego z ostatnich państw komunistycznych na świecie, północnokoreański przywódca Kim Dzong Il od kilku tygodni jest nieobecny na forum publicznym. Wszystko wskazuje na to, że jest prawdopodobnie poważnie chory - spekulują w sobotę media w Seulu.

Pakistan zablokował w sobotę jeden głównych szlaków zaopatrzeniowych w paliwo dla sił międzynarodowych stacjonujących w Afganistanie. Ten to odpowiedź Islamabadu na rajd żołnierzy sił międzynarodowych na pakistańskie terytorium.

Walizka wypełniona kilogramami narkotyków - z takim oto bagażem próbował wjechać do Dublina 25-letni Polak. Nie udało się. Podobnie jak innym Polakom, którzy masowo wpadają z "prochami" wprost w ręce brytyjskich i irlandzkich służb.

Unia Europejska będzie rozważać koncepcję niezależnego międzynarodowego dochodzenia, które ma wyjaśnić kto zawinił w konflikcie pomiędzy Rosją a Gruzją. Stanie się to na wniosek Niemiec - poinformowało w piątek francuskie przewodnictwo w UE.

Na spotkaniu szefów MSZ państw UE Polska zawnioskowała o zniesienie sankcji dla Mińska. Robią to już Stany Zjednoczone - zawiesiły część sankcji gospodarczych. Chodzi dokładnie o zakaz współpracy firm amerykańskich z dwoma spółkami zależnymi koncernu naftowego Biełnaftachimu: Łakokraska i Połock Stiekłowołokno.

Tę wizytę ogłoszono historyczną. I rzeczywiście taka jest, bo po raz pierwszy od 1953 roku amerykański sekretarz stanu zawitał w Libii. Condoleezza Rice właśnie wylądowała w Trypolisie. - Moja wizyta pokazuje, że USA nie mają stałych wrogów - mówiła amerykańska polityk.