W Monachium rozpoczął się proces 90-letniego Josefa Scheungrabera, oskarżonego o mordy na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. Zdaniem komentatorów, może to być ostatni w Niemczech proces w sprawie zbrodni popełnionych przed ponad 60 laty, bo większość nazistowskich zbrodniarzy już nie żyje.

Australijski sąd uznał za terrorystów sześciu muzułmanów, w tym jednego duchownego. Chociaż nie przeprowadzili żadnego zamachu, prokuratorzy zarzucali im, że chcieli zaangażować się w "brutalny dżihad".

Pentagon zdementował w poniedziałek informacje, że wojska pakistańskie otworzyły ogień do dwóch wojskowych amerykańskich helikopterów, gdy te przekroczyły granicę i wleciały nad terytorium Pakistanu z Afganistanu.

Zawarte za pośrednictwem Unii Europejskiej porozumienie z Rosją w sprawie Gruzji jest "nie do przyjęcia", bo oznacza zbyt duże ustępstwa wobec Moskwy - uważa sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Przed sądem stanął najprzyzwoitszy z przywódców dawnych krajów socjalistycznych – tak rosyjski dziennik „Wiedomosti” komentuje rozpoczęty w piątek w Warszawie proces generała Wojciecha Jaruzelskiego i innych autorów stanu wojennego.

Rządząca partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego i główna opozycyjna partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) podpisały porozumienie o podziale władzy, które ma szanse zakończyć trwający od pół roku kryzys polityczny.

500 mln euro - tyle proponuje Komisja Europejska z budżetu UE przeznaczyć na wsparcie gruzińskiej stabilności i wzrostu gospodarczego w latach 2008-10. Szef polskiej dyplomacji z kolei deklaruje gotowość wysłania do Gruzji polskich policjantów.

Środek nocy, Sharana, Afganistan. 200-tysięczne miasto tonie w mroku i wydaje się opustoszałe. Przy uważnym spojrzeniu widać jednak, ciemne sylwetki ludzi, uważnie obserwujących polskich żołnierzy. A oni, żeby przeżyć, muszą być czujni. Na ten nocny patrol zabrali reportera TVN24 Tomasza Kanika.

Pogrążoną od tygodni w kryzysie Tajlandię czeka jeszcze większy chaos, przewidują komentatorzy. Nowym premierem ma zostać bowiem szwagier obalonego przed dwoma laty premiera Thaksina Shinawatry.

Dwoje chińskich dzieci zmarło, a blisko 1,2 tys. jest chorych po spożyciu produkowanego w Chinach mleka w proszku. Produkt został skażony melaminą - toksyną, która spowodowała w zeszłym roku śmierć i chorobę tysięcy zwierząt domowych w USA.

Gdy bogata indonezyjska rodzina postanowiła pomóc ubogim rodakom, nie spodziewała się, że jej dobroczynność przyczyni się do śmierci kilkudziesięciu osób.

Zgodnie z zapowiedziami nigeryjscy rebelianci zaatakowali kolejną platformę wiertniczą w rejonie delty Nigru. Po niedzielnym ataku na placówkę firmy Chevron, tym razem ofiarą napaści był koncern Royal Dutch Shell.

Ponad 20 tys. mieszkańców teksańskiego miasta Galveston nie chciało uciekać przed huraganem Ike. Teraz ratownicy obawiają się, że wielu z nich mogło zginąć. Na razie odnaleziono pięć ciał.

O tym, że wyścig po prezydenturę jest bardzo kosztowny wiadomo nie od dziś. Ale tegoroczna walka między Barackiem Obamą a Johnem McCainem jest wyjątkowo dolarożerna.

Przyczyną niedzielnej katastrofy samolotu Boeing 737-500 w Permie, w której zginęło 88 osób, była przypuszczalnie awaria silnika - poinformowali śledczy badający okoliczności wypadku. - Rozrzucone w promieniu czterech kilometrów odłamki Boeinga sugerują, że nie tylko silnik, lecz także cała maszyna eksplodowała jeszcze w powietrzu - ocenił ekspert ds. lotnictwa Anatolij Kwoczur.

Haiti miało ostatnio wyjątkowo mało szczęścia. Przez kraj przeszły trzy huragany: Gustav, Ike i Hanna. Poszkodowani czekają na pomoc. Z odsieczą ruszają celebryci - rodowity Haitańczyk, piosenkarz Wyclef Jean oraz hollywoodzki aktor Matt Damon.

Około 30 osób zginęło w boliwijskim departamencie Pando. W ostatnich dniach dochodziło tam do starć między opozycją a zwolennikami socjalistycznego prezydenta Evo Moralesa. Jak informują władze, ofiar może być jeszcze więcej.

Kościół anglikański postanowił przeprosić Karola Darwina. Za co? Za to, że "źle interpretował" jego teorię ewolucji i "zbyt emocjonalnie" na nią zareagował - pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Deklaracja w tej sprawie zostanie opublikowana w poniedziałek.

Personel brytyjskiego MSZ miał trudności ze zredagowaniem zapisu rozmowy szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Milibandem. Roiło się w niej od słów, powszechnie uznawanych za obraźliwe, a w języku angielskim zaczynających się na literę f... Ławrow przyznał, że użył niecenzuralnego słowa w rozmowie z szefem brytyjskiego MSZ.