Brytyjska telewizja Channel 4 nadała w czwartek wieczorem świąteczne orędzie prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. Miało to być alternatywne orędzie wobec przemówienia królowej Elżbiety II. - To skandal - grzmią na telewizję politycy, którzy nazywają prezydenta Iranu "wilkiem w owczej skórze".

Jedni obchodzą święta bez świecidełek i choinek, inni wręcz przeciwnie - bez odpowiednich dekoracji nie mogą wyobrazić sobie Bożego Narodzenia. Jak obchodzą święta Polacy, których los rzucił poza granice ojczyzny?

Pięć osób poniosło śmierć w wyniku wybuchu granatu z gazem łzawiącym w nocnym klubie w Peru. Policja podaje, że w lokalu przebywało 1200 osób, a był on przewidziany na nie więcej niż 800.

Premier Gwinei Ahmed Tidiane Souare oświadczył w czwartek, iż wraz z innymi członkami swego rządu popiera wojskowy zamach stanu, dokonany tuż po tym, gdy w ubiegły poniedziałek zmarł wieloletni prezydent państwa Lansana Conte.

Tegoroczne święta są dla wielu ludzi smutniejsze z powodu kryzysu finansowego, ale nie powinni oni dawać za wygraną, lecz czerpać siły z miłości, którą okazują im ich bliscy - oświadczyła w czwartek w swym telewizyjnym orędziu na Boże Narodzenie królowa brytyjska Elżbieta II.

Rosja ma kolejne trzy satelity na orbicie okołoziemskiej. Do 2011 roku będzie miała ich już 24, co umożliwi Rosjanom korzystanie z własnego systemu nawigacji satelitarnej - konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS.

Incydent w Watykanie. Uczestnicząca w wigilijnej pasterce w bazylice świętego Piotra kobieta, rzuciła się z nieznanych przyczyn w stronę Benedykta XVI. Przeszkodziła jej dopiero straż papieska.

Gigantyczne opóźnienia samolotów i pociągów, tłok na lotniskach i dworcach, lawiny i 30 ofiar śmiertelnych - to efekt śnieżnej nawałnicy, która przechodzi przez cześć stanów USA.

Izraelscy przywódcy ostrzegli w czwartek, rządzącą w Strefie Gazy, palestyńską radykalną organizację Hamas, iż w razie dalszych ataków rakietowych na swe terytorium Izrael nie zawaha się przed użyciem siły

Gruzja i Stany Zjednoczone 4 stycznia w Waszyngtonie podpiszą umowę o partnerstwie strategicznym - podała w czwartek strona gruzińska. Podpisy pod porozumieniem mieliby złożyć szefowie dyplomacji obu państw - Condoleezza Rice oraz Grigol Waszadze. Tymczasem o chęci poprawy stosunków z USA mówił w środę rosyjski prezydent.

O pokój i pojednanie dla narodów świata, żyjących w cieniu wojen, konfliktów i przemocy apelował Benedykt XVI w orędziu na Boże Narodzenie, wygłoszonym z głównej loggii bazyliki świętego Piotra. Złożył też wiernym życzenia, także po polsku.

Kairscy celnicy zatrzymali Australijczyka, który chciał wywieźć z Egiptu starożytne mumie zwierząt. Mężczyźnie za próbę przemytu antyków grozi nawet do 15 lat więzienia.

Święta w kosmosie? Przeżyli to już członkowie misji Apollo 8, którzy dokładnie 24 grudnia 1968 roku jako pierwsi w historii opuścili orbitę okołoziemską. Astronauci uczcili to w szczególny sposób - podczas transmisji telewizyjnej cytowali biblijną Księgę Rodzaju.

Brytyjska stacja telewizyjna "Channel 4" szykuje się do pokazania w czwartek wieczorem orędzia kontrowersyjnego prezydenta Iranu, Mahmuda Ahmedineżada. - Gdyby Chrystus był teraz na ziemi, bez wątpienia stanąłby z ludźmi do walki z ekspansjonistycznymi mocarstwami - ma powiedzieć głowa irańskiego państwa. Kogo ma na myśli? Stephen Smith, dyrektor Centrum Holocaustu, mówi o Ahmedineżadzie wprost: "To wilk w przebraniu owcy".

Podczas tradycyjnej pasterki w Watykanie papież Benedykt XVI modlił się za wszystkie nieszczęśliwe dzieci świata - sieroty, ofiary pedofilii i "małych żołnierzy". - W każdym dziecku jest odbicie Dziecięcia z Betlejem. Każde dziecko wymaga naszej miłości - podkreślił Benedykt XVI.

W Betlejem ponad 2,5 tys. wiernych wzięło udział w uroczystej mszy z okazji 2008 rocznicy urodzin Jezusa. Patriarcha Jerozolimy zaapelował do wiernych o pokój. - Pokój jest prawem wszystkich ludzi, jest również rozwiązaniem wszystkich konfliktów i wszelkich różnic - powiedział arcybiskup Fouad Twal. Bezpieczeństwa pielgrzymów pilnowało ok. 500 członków palestyńskich sił bezpieczeństwa przybyłych z miast Zachodniego Brzegu - Ramalli i Jerycha.

Prezydent-elekt USA Barack Obama wezwał rodaków w swoim przesłaniu świątecznym do zjednoczenia się w walce z kryzysem finansowym. Amerykanie gorąco kibicują w święta przyszłemu prezydentowi - jak wynika z sondażu CNN, aż 82 procent społeczeństwa akceptuje przygotowania Obamy do prezydentury, a 65 procent jest zadowolona z jego dotychczasowych nominacji na stanowiska w administracji.

To już swoisty rytuał na Bliskim Wschodzie. A wszystko zaczęło się od irackiego dziennikarza, który swoimi butami rzucił - niecelnie - w prezydenta George'a Busha. W geście solidarności z dziennikarzem w stolicy Iranu kilkaset osób zgromadziło się na antyamerykańskim wiecu.

Niezbyt miło będzie wspominać Święta Bożego Narodzenia 23-letnia Laura Zuniga. Dziewczyna, wybrana niedawno najpiękniejszą Latynoską świata, została zatrzymana przez meksykańską policję. W bagażniku samochodu, którym jechała Zuniga, znaleziono dużą ilość broni i sporo gotówki. Aż strach pomyśleć, dokąd jechała latynoska miss...

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1981 roku przez papieża Jana Pawła II, papież Benedykt XVI o zmierzchu w Wigilię zapalił świeczkę pokoju, a na Placu świętego Piotra została odsłonięta szopka. Większość figur w ogromnej szopce o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych pochodzi z połowy XIX wieku z rzymskiego kościoła Sant Andrea della Valle.