160 tys. euro rocznie - zysk z jednego małego żebraka

Aktualizacja:
 
Los Romskich dzieci w rękach mafii jest smutnyArchiwum TVN

- Zorganizowane grupy przestępcze kupują dzieci rumuńskich i bułgarskich Romów, by czerpać zyski z ich żebraniny oraz drobnych kradzieży - poinformowali na konferencji w Lizbonie pracownicy Europolu. Mały członek mafii ma pozyskiwać dla swoich właścicieli nawet 160 tysięcy euro rocznie.

Podczas konferencji dotyczącej międzynarodowej przestępczości zorganizowanej przedstawiciele Europolu (Europejski Urząd Policji, odpowiedzialny za wywiad kryminalny) poinformowali o nasilającym się zjawisku handlu dziećmi przez zorganizowane grupy przestępcze działające na obszarze Unii Europejskiej.

Mali niewolnicy XXI wieku

- Mafie kupują zwykle dzieci Romów, obywateli Bułgarii i Rumunii, aby korzystać z usług maluchów. Najczęściej nakłaniają je do żebrania na ulicy, bądź do drobnych kradzieży. Zmuszane do przestępczości dzieci są obecne już na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej - ujawniła oficer Europolu Monica Quatrocchio.

Jak poinformowała przedstawicielka Europolu, z danych przekazanych przez brytyjską policję wynika, że każde z żebrzących na ulicach Londynu romskich dzieci zarabia w ciągu kwartału średnio po 40 tysięcy euro. - Pieniądze te są następnie przelewane na konta obsługiwane przez zorganizowane grupy przestępcze, głównie z Rumunii - odnotowała Quatrocchio.

Z danych portugalskiej policji wynika, że niektóre z grup wykorzystujących romskie dzieci do ulicznej żebraniny narzucają im określoną stawkę, jaką muszą zarobić w ciągu dnia. - Jeśli jej nie uzyskają, muszą ją ukraść. W przeciwnym razie dziecko może zostać pobite przez swych "pracodawców" - powiedział Paulo Flor z lizbońskiej policji.

Według przedstawicielki Europolu, zjawisko wykorzystywania romskich dzieci na terenie Unii Europejskiej może zostać ograniczone poprzez zacieśnianie współpracy między policją poszczególnych państw członkowskich. "Szybka wymiana informacji o rodzicach romskich dzieci, którzy często kolaborują ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, jest cennym atutem w walce z tym procederem" - dodała Quatrocchio.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN