Na całym świecie wdrażane są coraz liczniejsze rozwiązania z zakresu inteligentnych miast. Umożliwia to rozwój Internetu rzeczy (czyli systemu szybkiego przesyłania danych między siatką czujników i odbiorników) oraz szybkich sieci o dużej przepustowości. Rozwiązania tego typu – jak samowystarczalne energetycznie czujniki na wodomierzach, czy systemy anty-zalewowe w kanałach i zbiornikach wodnych, wykorzystywane są również w Polsce, a jedną z firm, która wspiera samorządy w ich wdrażaniu jest Emitel. Rozwiązania dla całych miast nie są jednak jedynymi, które mogą podnieść naszą jakość życia, czy bezpieczeństwo. Każdy z nas może skorzystać z dobrodziejstw najnowszych zdobyczy technologicznych we własnym domu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>
Inteligentny dom w praktyce
Podobnie jak w systemach miejskich, również coraz większa liczba domowych urządzeń czy przedmiotów może zyskać połączenie z inteligentną siecią. Należą do nich lodówki, żarówki, systemy grzewcze czy klimatyzatory. Za pomocą kilku kliknięć w smartfonie możemy na przykład sterować inteligentną żarówką, tak by światło odpowiadało wykonywanej przez nas czynności, czy na przykład porze dnia oraz pogodzie. Inteligentny dom to po prostu zestaw urządzeń, którymi możemy sterować zdalnie, także na odległość.
Jednym z rozwiązań, którego montaż na pewno warto rozpatrzyć są czujniki wykrywające zagrożenie pożarem, zalaniem czy ulatnianie się gazu. Dzięki połączeniu ich ze smartfonem możemy w błyskawiczny sposób zainterweniować, nawet będąc na egzotycznych wakacjach za granicą. Dzięki temu nie narażamy się na koszty i zagrożenie związane ze zniszczeniem domu, czy mieszkania i remonty.
Jakie zalety ma inteligentny dom?
Wyobraźmy sobie, że jest upalny, czerwcowy dzień. Wracamy z pracy samochodem, po drodze odbieramy dzieci ze szkoły, a gdy w końcu docieramy na miejsce, zastajemy w domu idealną temperaturę - wszystko dzięki systemowi inteligentnej klimatyzacji. Odpowiednie ustawienia – w zależności od wybranego rozwiązania – możemy wprowadzić za pomocą aplikacji w smartfonie lub zdać się na automatyczne dostosowanie się systemu do panujących za oknem warunków. Podobnie może być także zimą w przypadku ogrzewania. W zależności od zaawansowania systemu klimatyzacja lub ogrzewanie włączą się na przykład na godzinę przed naszym przyjazdem, ale dodatkowo, w domu mogą zostać uchylone lub przymknięte okna. Dodatkowo system może także sterować poziomem zasłonięcia okien roletami w zależności od poziomu nasłonecznienia na zewnątrz.
To, co jest kluczowe, gdy zdecydujemy się na instalację rozwiązań smarthome to fakt, że możliwość korzystania z Internetu rzeczy i podpięcia do sieci różnorodnych urządzeń daje nam większe poczucie spokoju i komfortu, a w dłuższej perspektywie także oszczędność energetyczną, przekładająca się na nasz portfel - nawet, jeśli zdecydujemy się tylko na wybrane pojedyncze rozwiązania.
Życie na zupełnie nowym poziomie
Różnorodne, mające dostęp do Internetu urządzenia to także szansa na oszczędność czasu. Dzięki odkurzaczom sterowanym zdalnie możemy śledzić postęp ich prac za pomocą aplikacji mobilnych, będąc na przykład w autobusie lub w trakcie przerwy w pracy. Jeśli z kolei przed wyjściem z domu zapomnimy przygotować listę zakupów, kamera umieszczona we wnętrzu lodówki pozwoli nam podejrzeć na smartfonie, czego nam brakuje.
Dzięki rozwojowi Internetu rzeczy i sieci 5G, inteligentne rozwiązania wpływają znacznie na nasze życie - zarówno w całych miastach, jak i naszych domach. Miasta, na przykład dzięki sieciom czujników w wodociągach, stają się bardziej ekologiczne, kierowcy, dzięki czujnikom na parkingach, nie tracą czasu na poszukiwanie wolnego miejsca, a nasze domy są lepiej zabezpieczone i jeszcze bardziej komfortowe. Rzecz jasna stworzenie od podstaw systemu inteligentnego domu w krótkim czasie może się wiązać ze znacznymi kosztami, jednak w dłuższej perspektywie może przynieść nam znaczne korzyści. Warto je rozważyć, żeby wieczorem po intensywnym dniu pracy móc się po prostu zrelaksować nie martwiąc się o bezpieczeństwo i komfort nasz oraz naszych bliskich.
Źródło: Emitel