Refarming i zmiana standardu nadawania NTC. Zalety dla widzów i najważniejsze daty

Źródło:
Emitel
Emitel

W poprzednich tekstach opisywaliśmy szczegółowo czym jest proces refarmingu i jak się do niego przygotować. Dziś nadszedł czas, aby nieco dokładniej przyjrzeć się zaletom, które przyniesie zwolnienie pasma 700 MHz przez Naziemną Telewizję Cyfrową oraz nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. W dalszej części artykułu napiszemy także o kluczowych datach związanych z samym procesem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Więcej rozrywki

Chyba każda znana technologia ma swoje ograniczenia. Nie inaczej jest ze standardem telewizji. Aktualnie w Polsce Naziemna Telewizja Cyfrowa (NTC) korzysta ze standardu DVB-T/MPEG-4, który również nie jest wolny od tych ograniczeń . W porównaniu do swojego poprzednika nowy standard oferuje bardziej efektywną możliwość wykorzystania częstotliwości, z których korzystają nadawcy. Nie chcąc wchodzić w technikalia, opiszemy po prostu, co to oznacza w praktyce. Po wprowadzeniu standardu DVB-T2/HEVC poszczególni nadawcy będą mogli udostępnić w Naziemnej Telewizji Cyfrowej większą liczbę kanałów lub znacząco poprawić jakość obecnie nadawanych.

Pierwszą, wydaje się nam, że najważniejszą zaletą jest więc możliwość zwiększenia liczby kanałów dostępnych w NTC, które tak jak te dotychczasowe nadawane będą rzecz jasna bezpłatne!

W jeszcze lepszej jakości

Zalety kolejnej generacji standardu telewizji cyfrowej na tym się nie kończą. Dzięki zwiększonej efektywności nadawcy otrzymają również możliwość nadawania większej liczby (nawet wszystkich) programów w HD, a wybranych także w 4K! To fenomenalna wiadomość, gdyż dzięki temu doświadczenie z odbioru naszych ulubionych programów, filmów czy transmisji sportowych ulegnie sporej poprawie.

Polepszy się także dźwięk nadawanych kanałów. Zwiększona wydajność standardu DVB-T2/HEVC umożliwi udoskonalenie jego jakości, a sami użytkownicy otrzymają także większą możliwość dostosowania do swoich wymagań różnych ścieżek dźwiękowych.

Kluczowe daty

Skoro już wiemy, co nas czeka po zmianie standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej, warto zapoznać się z najważniejszymi datami, dotyczącymi przełączania na standard DVB-T2/HEVC.

Terminy ostatecznego przełączenia sygnału na nowy standard DVB-T2/HEVC poszczególnych multipleksów dla wybranych województw są zaznaczone na mapie poniżej. Jak widać cały proces zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku, a tym samym Naziemna Telewizja Cyfrowa w naszym kraju wejdzie w nową erę.

Emitel

Sam proces refarmingu i zmiany standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej dokładniej opisywaliśmy w naszych poprzednich artykułach, więc jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat zapraszamy do ich lektury. Przydatną pigułką wiedzy jest także przygotowany przez Emitel film edukacyjny, który w przystępny sposób przedstawia temat refarmingu.

Źródło: Emitel

Pozostałe wiadomości