Jak sieć 5G zmieni nasze codzienne życie?

Źródło:
Emitel

Materiał sponsorowany

Sieć 5G to sieć komórkowa kolejnej (piątej) generacji. Do niedawna była mglistą przyszłością, jednak obecnie obserwujemy jej bardzo szybki rozwój. Oczywiście, potrzeba jeszcze nieco czasu, aby trafiła do każdego użytkownika Internetu mobilnego. Warto jednak już teraz wiedzieć, co zmieni w naszym codziennym życiu. O tym, jak zmieni pod kątem dostępu do rozrywki naszą codzienność, prezentujemy właśnie w naszym artykule.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Większe prędkości to większe możliwości

W porównaniu do poprzedniej generacji sieci komórkowej 5G zapewnia nam nawet kilkunastokrotnie większe prędkości przesyłu danych. Oznacza to jeszcze lepsze wrażenia z korzystania z Internetu, ale też zapewni nam rozwój rozrywki, jaką znamy dzisiaj.

Większe prędkości umożliwią nam nie tylko szybsze pobieranie danych. To również szansa dla rozwoju transmisji w jakości 4K czy 8K (testowe transmisje w tej drugiej przeprowadzono ostatnio w Chinach). Tym samym koncerty na żywo czy transmisje sportowe oglądać będziemy po prostu w wyższej jakości, która stanie się za jakiś czas standardem.

Sieć 5G to także rozwój gamingu, dzięki zwiększonemu wykorzystaniu platform chmurowych. Prawdopodobnie w przyszłości, dzięki możliwościom sieci 5G, na dobre zapomnimy o problemach z przestrzenią dyskową (której najnowsze gry potrzebują coraz więcej), czy niekompatybilnością sprzętu przez nas posiadanego z ich wymaganiami. Dzięki wyjątkowo szybkiemu Internetowi zagramy w grę zainstalowaną w chmurze.

> Sieć 5G przyczyni się także do większego rozwoju AR i VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość). Za kilka lat znajdziemy się w samym środku najważniejszych wydarzeń – meczu sportowego czy koncertu ulubionego muzyka. To samo dotyczy oczywiście gamingu, który sporo zyska na rozwoju sieci, a gracze dosłownie przeniosą się w nowy wymiar.

Co z urządzeniami mobilnymi?

Warto oczywiście wspomnieć, jak zmieni się dzięki sieci komórkowej kolejnej generacji także korzystanie z dobrze znanych nam urządzeń jak smartfony czy laptopy.

> Tak jak w przypadku gier w niedalekiej przyszłości nie będzie potrzeby instalowania poszczególnych aplikacji na urządzeniach. Problemy z zapchaną pamięcią czy urządzeniem wolniej działającym po jakimś czasie korzystania? To będzie pieśń przeszłości!

> Większe prędkości oraz mniejsze opóźnienia (wręcz niezauważalne) to także po prostu bardziej komfortowe korzystanie z Internetu na naszych urządzeniach. Szybsze wczytywanie się zdjęć, lepsze ładowanie filmów.

> Dotyczy to także telekonferencji – ze znajomymi, tych firmowych czy e-lekcji. Bywa, że nasze łącze bezprzewodowe sprawia nam problemy w trakcie transmisji. Jakość obrazu czy dźwięku polepsza się na chwilę, by następnie znacznie się pogorszyć, czy całkowicie zerwać połączenie. Dużo większa stabilność sieci 5G sprawi, że te problemy za kilka lat nam nieznane.

Sieć piątej generacji to znaczący skok jakościowy w korzystaniu z Internetu mobilnego. Warto pamiętać, że zapewni ona rozwój nie tylko szeroko pojętej rozrywki, ale także sieci inteligentnych miast i wykorzystywanie nowych rozwiązań w biznesie. O nich opowiemy w kolejnym artykule.

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości