Ameryka naciska na chińskiego juana

 
Chiński juan podrożeje?TVN24

Amerykańscy kongresmani miażdżącą większością głosów przyjęli ustawę, która ma wywrzeć presję na Chiny, aby podwyższyły kurs swojej waluty. Zdaniem USA, Pekin sztucznie zaniża kurs juana, zwiększając tym sposobem nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, co obniża konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Nowa ustawa otwiera drogę do obłożenia dodatkowym cłem chińskich towarów wjeżdżających do USA.

Uchwalona przez Izbę Reprezentantów ustawa uznaje, że kurs chińskiej waluty, juana, jest subsydiowany przez Pekin.

Chiny: to wina Amerykanów

Amerykańscy kongresmeni od dawna grozili, że podejmą kroki odwetowe wobec tego, co postrzegają jako sztucznie zaniżany kurs juana w celu zwiększenia konkurencyjności chińskiego eksportu na amerykańskim rynku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozmawiał w ubiegłym tygodniu na ten temat z premierem Chin Wenem Jiabao.

Chiny, największy wierzyciel USA (wykupił długi rządowe wartości 847 mld dolarów), twierdzą, że ich ogromna nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi jest winą samych Amerykanów - za mało oszczędzają i za mało produkują tych dóbr, które sprzedają Chińczycy. Chiński ambasador przy WTO Sun Zhenyu skrytykował amerykańską politykę osłabiania dolara w sytuacji, gdy pełni on kluczową funkcję globalnym systemie finansowym.

Z kolei rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu, Yao Jian, ocenił, że "wszczynanie śledztwa antysubwencyjnego na podstawie kursu wymiany jest niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu". Rzecznik wyszedł z założenia, że rząd, który ingeruje w kurs wymiany swojej waluty, przyczynia się w ten sposób do "subwencjonowania" eksportu swojego kraju.

Co na to wyborcy?

Przyjęta przez Izbę ustawa może być dobrze przyjęta podczas częściowych wyborów do Kongresu 2. listopada, ponieważ wyborcy martwią się o swoje miejsca pracy i słabą kondycję gospodarki.

Lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer powiedział, że kongresmeni współpracowali z Białym Domem, by mieć pewność, że nowe prawo nie naruszy reguł Organizacji Światowego Handlu (WTO). Przed głosowaniem chiński bank centralny podtrzymał swoją obietnicę zwiększenia płynności kursu juana oraz poprawienia sposobu zarządzania tym kursem.

Świat krytykuje Chiny

Polityka kursowa Chin jest ostatnio coraz bardziej krytykowana nie tylko przez Amerykanów. Rosną obawy, że zaczną one z kolei osłabiać kursy własnych walut - po to, by zwiększyć eksport i ożywić swoje gospodarki. Brazylijski minister finansów przestrzegł w tym tygodniu przed groźbą globalnej wojny walutowej.

Japonia w tym miesiącu po raz pierwszy od sześciu lat interweniowała na rynku walutowym dla osłabienia swej waluty, jena. Kurs dolara osłabiły plany Rezerwy Federalnej zmierzające do wydrukowania większej ilości pieniądza w celu pobudzenia gospodarki. Podobne kroki podejmują też inne kraje.

Za nowa ustawą głosowało 348 kongresmenów, przeciw było 79. Aby wejść w życie, zapisy wymagają jeszcze akceptacji izby wyższej Kongresu - Senatu oraz podpisu prezydenta Baracka Obamy.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24