Wirus zika atakuje

1 lutego 2016

Blisko 122 mln dolarów potrzeba, by zapobiegać medycznym komplikacjom wynikającym z zarażenia się wirusem zika oraz je kontrolować na obu kontynentach amerykańskich - poinformowała światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Amerykańscy naukowcy w środę po raz pierwszy z pewnością potwierdzili, że wirus zika wywołuje mikrocefalię u niemowląt. Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowało wyniki swoich badań w czasopiśmie "New England Journal of Medicine".

Biały Dom poinformował w środę, że przeznaczy 589 mln dolarów z niewydanych funduszy na walkę z ebolą, by przygotować Stany Zjednoczone na oczekiwane wraz z ociepleniem pogody pojawienie się komarów przenoszących wirusa zika.

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem zika w Korei Południowej potwierdziły służby sanitarno-epidemiologiczne tego kraju. Wirusa wykryto u 43-letniego biznesmena, który w Brazylii został pokłuty przez komary. Według władz medycznych mężczyzna dochodzi do zdrowia, ale pozostanie pod obserwacją.

Po raz pierwszy na terytorium Kuby doszło do zakażenia Ziką; cztery pozostałe osoby zakaziły się tym wirusem podczas pobytu za granicą - poinformowały we wtorek władze w Hawanie.

U Słowaczki, która powróciła z Ameryki Południowej, stwierdzono zakażenie wirusem zika. Jest to pierwszy taki przypadek na Słowacji - poinformował w środę minister zdrowia Viliam Czislak.

W Czechach zarejestrowano pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika - poinformowało czeskie ministerstwo zdrowia. Wirusa wykryto u mężczyzny i kobiety, którzy wrócili z Karaibów.

Bill i Melinda Gates, czyli jedna z najbogatszych par świata angażuje się w walkę z wirusem zika. Małżeństwo miliarderów i filantropów uważa, że choć walka na razie jest ciężka, to jej wyniki wydają się bardziej obiecujące niż było to w przypadku wirusa ebola.

Władze Portoryko obwieściły stan zagrożenia publicznego, który spowodował wirus zika. Decyzja zapadła po potwierdzeniu 22 przypadków zachorowania. W jednym przypadku chodzi o kobietę w ciąży, w innym o mężczyznę, u którego w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem, doszło do zapalenia układu nerwowego i częściowego paraliżu. W Brazylii potwierdzono natomiast występowanie śladów wirusa w ślinie jednego z chorych.