Ukraińska Cerkiew niezależna

16 października 2018

Synod ukraińskiej Cerkwi wzywa do ukarania Rosji

Synod Cerkwi Prawosławnej Ukrainy wezwał wspólnotę międzynarodową do zastosowania sankcji wobec Rosji. Powodem ma być zniszczenie soboru św. Włodzimierza i Olgi w Symferopolu oraz prześladowanie ukraińskich wiernych na Krymie. Synod zebrał się w sobotę w Kijowie.

Ukraiński arcybiskup zatrzymany na Krymie i wypuszczony. "Pierwszy poważny sygnał"

Arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens (Kłyment) został wieczorem w niedzielę wypuszczony z komisariatu policji w Symferopolu. Ukraińskiego hierarchę zatrzymano w około południa na dworcu w tym położonym na Krymie mieście. Planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba.

Tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy przybył do Kijowa

W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono w poniedziałek tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Zwinięty w rulon dekret o niezawisłości tego Kościoła wnieśli do świątyni jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko.

"Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

"To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać".

Patriarcha Cyryl oskarża o schizmę Patriarchat Konstantynopola

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl oskarżył w piątek o schizmę ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w związku z uznaniem przez niego niezależności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

"Rozłam stał się już faktem i jest najgłębszy od 1054 roku"

Na Ukrainie Cerkiew powinna otrzymać autokefalię, lecz powinno do tego dojść zgodnie z kanonami. Decyzję taką może podjąć wyłącznie sobór wszechprawosławny, wtedy decyzja byłaby nieodwołalna - oświadczył we wtorek w wywiadzie radiowym bułgarski metropolita Gabriel.