"Studio 4 czerwca"

28 maja 2019
"Studio 4 czerwca"
"Studio 4 czerwca"
tvn24
tvn24"Studio 4 czerwca"

30 lat temu pokojowo odrzuciliśmy komunizm. Jak wyglądała nasza droga do wolności? Jak zmienił Polskę, Europę i świat pamiętny rok 1989? Dziennikarze TVN24 Jacek Stawiski i Łukasz Jedliński opowiedzą o wydarzeniach tamtych dni w "Studiu 4 czerwca". Oglądaj codziennie w TVN24 o godzinie 21.

W pierwszym odcinku Zbigniew Gluza, działacz opozycji w czasach PRL i prezes Ośrodka Karta, zwrócił uwagę na to, że latem 1988 roku doszło w Polsce do serii strajków, których władze PRL się nie spodziewały. Jacek Stawiski wskazywał z kolei na "wielki przełom", jakim była też przeprowadzona w listopadzie 1988 roku telewizyjna debata Lecha Wałęsy i Alfreda Miodowicza, członka Komitetu Centralnego PZPR, dotycząca sytuacji w państwie.

W drugim odcinku gospodarze "Studia 4 czerwca" rozmawiali między innymi o obradach Okrągłego Stołu, które były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią prodemokratycznej opozycji w połowie sierpnia 1988 roku, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych.

- Bogactwo kolorów i postaw z jednej strony zachwycały, a z drugiej strony budziły niepokój, na ile taka grupa jest w stanie funkcjonować - powiedział prof. Aleksander Smolar, wspominając nowy parlament po wyborach 4 czerwca. We wtorek przypada rocznica pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborów. Wówczas Polacy zdecydowali, że chcą nowej władzy. O tym jak miliony kart wyborczych zmieniły losy naszego kraju, rozmawiali Łukasz Jedliński i Jacek Stawiski w programie "Studio 4 czerwca" w TVN24.