Sławomir Mrożek nie żyje

15 sierpnia 2013
Sławomir Mrożek. Wybitny dramaturg, fan gier strategicznych
Sławomir Mrożek. Wybitny dramaturg, fan gier strategicznych
tvn24
Sławomir Mrożek. Wybitny dramaturg, fan gier strategicznychtvn24

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei.

Sławomir Mrożek to prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w małym galicyjskim miasteczku - Borzęcinie - gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik pocztowy. Omyłkowo w borzęcińskiej kancelarii wpisano mu inną datę urodzenia - 26 czerwca. Przyszły pisarz ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".

Dziś pożegnanie Sławomira Mrożka. Pierwszy w Panteonie Narodowym

Sławomir Mrożek, zmarły 15 sierpnia, zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Pisarza i dramaturga pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Mrożek spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym przy Kościele Piotra i Pawła, przy ulicy Grodzkiej w Krakowie – informują Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz urząd miasta Krakowa. Pogrzeb ma odbyć się na początku września.

Pogrzeb Mrożka na początku września

- Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się na początku września w Krakowie. Szczegóły pogrzebu są ustalane i będą zależeć od decyzji rodziny – poinformował w piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"Ostatni raz rozmawiałam z Mrożkiem wczoraj około godziny 13"

- Ostatni raz rozmawiałam ze Sławomirem oraz z jego żoną Susaną wczoraj około godziny 13 - mówiła o ostatniej rozmowie ze Sławomirem Mrożkiem Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego. Jak dodała, "była to bardzo spokojna, przyjemna rozmowa".

Zmarł Sławomir Mrożek. Spocznie w Krakowie

W czwartek rano w Nicei zmarł Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik i rysownik - poinformowały na swojej stronie Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc. Autor m.in. "Tanga" miał 83 lata. Mrożek zostanie pochowany w Krakowie, zgodnie ze swoją wolą - informuje wydawnictwo.